28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 - 20:56

Πήρε τη νίκη, παραμένει σε… αγωνία ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στη Λεωφόρο με 2-1 του μαχητικού Βόλου και δεν «καθάρισαν» εν όψει της ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό

Μισή δουλειά έκανε το βράδυ της Τετάρτης (1/12) ο Παναθηναϊκός με αντίπαλο τον Βόλο στη Λεωφόρο τον οποίο νίκησε με 2-1 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι» παρότι προηγήθηκαν 2-0 δεν κράτησαν το «καθαρό» σκορ εν όψει της ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό προπαραμονές Χριστουγέννων, ο μαχητικός κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο Βόλος, σκόραρε και με το 2-1, ελπίζει σε ανατροπή των δεδομένων στον επαναληπτικό.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που στοχεύει στο Κύπελλο κατέβηκε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για τη νίκη με μηδέν παθητικό και στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτερος των Βολιωτών έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Μακέντα, Παλάσιος, Αλεξανδρόπουλο με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο για το 2-0, μετά το πρώτο γκολ του Ιταλού φορ στο πρώτο μέρος.

Όμως το γρήγορο 2-1 έφερε και την ανησυχία στο «πράσινο» στρατόπεδο καθώς η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ με την είσοδο του Πάολο Φερνάντες πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας αρχικά το εκτός έδρας γκολ, επιδιώκοντας και το 2-2 χωρίς πάντως να έχει φάσεις για αυτό, αλλά ούτε και το «τριφύλλι».

Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά με τον Βόλο να πιέζει ψηλά και να μην αφήνει χώρους στους γηπεδούχους, έχοντας στο μυαλό τους και το «εφιαλτικό» ξεκίνημα στο ματς πρωταθλήματος, ενώ το «τριφύλλι» με υπομονή και επιμονή επεδίωκε να μπει στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 16’ ο Παλάσιος δοκίμασε το πόδι του με τον Κότνικ να διώχνει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και σε αντεπίθεση των Βολιωτών, ο Κώτσιρας παραχώρησε σωτήρια το κόρνερ, πριν ο Φαν Βέερτ βρεθεί φάτσα με το 0-1.

Ο Μακέντα προειδοποίησε με την άστοχη κεφαλιά στο 21’ αλλά τρία λεπτά μετά βρήκε δίχτυα όταν ο Παλάσιος από τα δεξιά έκανε ωραία κίνηση και πάσα στον Ιταλό επιθετικό ο οποίος παρότι πλάτη στο τέρμα, γύρισε το σώμα του και «εκτέλεσε» τον Κότνικ για το 1-0.

Ο Βόλος βγήκε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση απειλώντας με την κεφαλιά του Ρίνερ στο 34’ που πέρασε άουτ, τη στιγμή που οι «πράσινοι» άγγιξαν το 2-0 στο 44’ ωστόσο η κεφαλιά του Βέλεθ, μετά την εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το γρήγορο 2-0 στο δεύτερο 45λεπτο έδειχνε ότι το ματς… τελείωσε, ωστόσο αυτό δεν συνέβη με τη σχεδόν άμεση απάντηση των «κυανέρυθρων» της Μαγνησίας. Αρχικά στο 51’ η πίεση ψηλά του Αλεξανδρόπουλου, ανάγκασε τον Τσοκάνη σε ένα από τα λίγα λάθη του στην αναμέτρηση με τον νεαρό χαφ του Παναθηναϊκού με ψηλοκρεμαστό πλασέ να διαμορφώνει το 2-0. Πέντε λεπτά μετά ο Πάολο Φερνάντες συνδυάστηκε άψογα με τον Φαν Βέερτ, ο Ολλανδός με τακουνάκι βρήκε ξανά τον Φερνάντες και ο τελευταίος με πλασέ στη δεξιά γωνιά του Διούδη πέτυχε το 2-1. Γκολ στο οποίο φέρει ευθύνη το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των γηπεδούχων.

Οι αρκετές αλλαγές είναι η αλήθεια έριξαν τον ρυθμό, ενώ βγήκε και η κούραση στους παίκτες του Παναθηναϊκού που τράβηξαν κουπί στο πρώτο μέρος ήτοι στους Παλάσιος, Μαουρίσιο, Μακέντα. Μάλιστα έγιναν και πολλές διακοπές εξαιτίας των σκληρών και αντιαθλητικών πολλές φορές μαρκαρισμάτων των παικτών της θεσσαλικής ομάδας.

Παρότι ο Βόλος πάντως φάνηκε να στέκεται καλύτερα, η μεγάλη ευκαιρία έστω και από στατική φάση ανήκε στον Παναθηναϊκό. Ήταν το 81’ όταν ο Βιτάλ εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, περνώντας την μπάλα πάνω από το τοίχος, με τον Κότνικ να εκτινάσσεται στο δεξί παραθυράκι και να διώχνει σε κόρνερ. Έτσι το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Παλάσιος, Αλεξανδρόπουλος, Μακέντα, Κώτσιρας ξεχώρισαν από τους νικητές, Πάολο Φερνάντες, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν και Τσοκάνης (πλην φυσικά του λάθους στο 2-0) από τους ηττημένους.

Κίτρινες: 36’ Μαουρίσιο - 20’ Μπαρτόλο, 31’ Τσοκάνης, 48’ Ρίνερ

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Στεφανής (Καρδίτσας), 4ος: Ευαγγέλου (Αθηνών), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Αλεξανδρόπουλος (90’ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (69’ Πέρεθ), Αϊτόρ (78’ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (78’ Βιτάλ), Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ, Πουρίτα (46’ λ.τρ. Ρομέρο), Φεράρι, Ρίνερ, Γκιουλέν, Τσοκάνης, Μπαρτόλο (46’ Φερνάντες), Νίνης (74’ Σοάρες), Ρεγκατέν (83’ Ορόζ), Τερεζίου (63’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ.