20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021 - 22:11

Νύχτα ντροπής για τον ΠΑΟΚ, νίκησε και ανέκαμψε ο Άρης

Τα έκαναν γης μαδιάμ οι οπαδοί του «Δικέφαλου του Βορρά» που μπούκαραν στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας αντιδρώντας για την ήττα (0-1) από τους «κίτρινους»

Του έκλεισε το σπίτι… Αφεντικό της Θεσσαλονίκης είναι ο Άρης ο οποίος το βράδυ της Κυριακής (28/11) υπέταξε με 0-1 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που διεκόπη για περίπου 40 λεπτά λόγω μπούκας και ταραχών των οπαδών του «Δικεφάλου του Βορρά» στον αγωνιστικό χώρο, οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Μαντσίνι στο 41'.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου παρουσιάστηκε εντελώς μεταμορφωμένη μετά την ντροπιαστική ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα και, ποντάροντας στην ταχύτητά της, «σκότωσε» τον συμπολίτη.

Έτσι, έφτασε τους 14 βαθμούς και πλησιάζει εξάδα ενώ οι γηπεδούχοι, που για ένα ημίχρονο ήταν αποκαρδιωτικοί, έκαναν μεγάλο πισωγύρισμα καθώς πλέον είναι στο -10 από την κορυφή.

Δοκάρι ο Κούρτιτς, γκολ ο Μαντσίνι

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι και είχαν μεγαλύτερες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους οι οποίοι από την πλευρά τους αντιμετώπισαν προβλήματα στον άξονα και αδυνατούσαν να παίξουν κάθετο ποδόσφαιρο. Στο 5' ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Μαντσίνι ενώ στο 17' ο Καμαρά πλάσαρε άουτ μέσα από την περιοχή. Στο 19' ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» το γκολ όταν ο Κούρτιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ αλλά σημάδεψε το δοκάρι. Ακολούθησε άλλη μία σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 38' με τον Πασχαλάκη να σταματά με τεράστια επέμβαση την κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία. Οι προσπάθειες των παικτών του Άκη Μάντζιου ευοδώθηκαν τελικά στο 41'. Ο Εντιαγέ πάσαρε υποδειγματικά για τον Μαντσίνι ο οποίος σκόραρε με υποδειγματικό πλασέ γράφοντας το 0-1.

Πίεσε ασφυκτικά ο ΠΑΟΚ αλλά αυτό δεν έφτανε…

Με ευκαιρία για τον Άρη ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με το σουτ του Σάσα να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη ενώ πέντε λεπτά αργότερα η σέντρα - σουτ του Α. Ζίβκοβιτς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έπαιξαν μονότερμα τους αντιπάλους τους. Στο 68’ λίγο έλειψε να γίνει το 1-1: Ο Α. Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Κούρτιτς έκανε την κεφαλιά όμως ο Κουέστα με μεγάλη επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ. Το τελευταίο εικοσάλεπτο κύλησε με τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να εντείνουν την πίεσή τους αλλά να μην απειλούν τους φιλοξενούμενους που έκοβαν με σχετική ευκολία τις επιθέσεις τους.

Και ξαφνικά... ντου!

Για να φτάσουμε στο 90+2’ όταν οπαδοί του ΠΑΟΚ εισέβαλαν από τη Θύρα 4 στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να πετούν φωτοβολίδες, καθίσματα και κάθε λογής αντικείμενα. Αμέσως υπήρξε άμεση επέμβαση της αστυνομίας και ακολούθησαν μάχες σώμα με σώμα, με το παιχνίδι να διακόπτεται και να ολοκληρώνεται 40 λεπτά αργότερα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν με διαφορά ο Εντιαγέ. Ο Σενεγαλέζος μέσος έτρεχε, έκλεβε, μοίραζε και γενικά ήταν… παντού στον αγωνιστικό χώρο. Από εκεί και πέρα, μεγάλο ματς έκανε και ο Μπράμπετς. Ο Τσέχος στόπερ ήταν απροσπέλαστος και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από Σβιντέρσκι και Άκπομ. Τέλος, στους διακριθέντες συγκατάλεγονται και οι Σάσα - Τζέγκο που «κατάπιαν» ατέλειωτα χιλιόμετρα.

Από πλευράς ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Πασχαλάκης, που έκανε μερικές καλές αποκρούσεις, ενώ καλά τα πήγε και ο Α. Ζίβκοβιτς όντας αρκετές φορές πηγή κινδύνου για την «κίτρινη» άμυνα.

Διαιτητής ήταν ο Μάντεν (Σκωτία), με βοηθούς τους Ρουμ (Σκωτία) και ΜακΓκίτσι (Σκωτία). Υπεύθυνος VARήταν ο Εστέβες (Πορτογαλία) και AVAR ο Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 45+1' Τέιλορ, 83' Κούρτιτς, 85' Α. Ζίβκοβιτς - 48' Τζέγκο, 71' Ματέο Γκαρσία

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (82' Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (61' Μιτρίτσα), Μουργκ (46' Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι (61' Άκπομ).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο, Εντιαγέ (74' Ματίγια), Μαντσίνι (67' Γκάμα), Ματέο Γκαρσία (90+1' Ιτούρμπε), Καμαρά (74' Μάνος).