02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 - 17:03

Ανώτερη και δίκαια νικήτρια στη Λεωφόρο η ΑΕΚ Β’

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ έχοντας ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα * Αποχώρησε τραυματίας με διάστρεμμα ο Σένκεφελντ

Το 2/2 έκανε το απόγευμα της Κυριακής (14/11) η ΑΕΚ Β’ καθώς επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 2ης «στροφής» του 2ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Το σύνολο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν ανώτερο καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έτσι έφτασε στους τρεις βαθμούς και συνολικά τους έξι, ενώ στον αντίποδα οι «πράσινοι» απογοήτευσαν και μετά την ήττα στην Καισαριανή από την Κηφισιά υπέστησαν νέα ήττα μένοντας στους 0 πόντους.

Καλύτερη, όπως είπαμε, η ΑΕΚ Β’ η οποία πέραν των δύο τερμάτων έχασε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, αν και στις καθυστερήσεις και με το σκορ στο 0-1 το «τριφύλλι» θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ο Ματσαδές απέτυχε με κεφαλιά να κάνει το 1-1 το οποίο στο χρονικό σημείο που ή ταν το ματς δύσκολα θα άλλαζε.

Οι «πράσινοι» περιορίστηκαν γενικά σε παθητικό ρόλο και πέραν της φάσης με τον Ματσαδέ και ένα σουτ του Τσιριγώτη, δεν δημιούργησαν άλλη σοβαρή απειλή έχοντας αρκετά προβλήματα και στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή. Μελανό σημείο για τους «πράσινους» ο τραυματισμός του Σένκεφελντ από μαρκάρισμα του Μπακάκη, με αποτέλεσμα ο Ολλανδός στόπερ να αντικατασταθεί.

Μόλις στο 3’ από σουτ του Κοσίδη η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ και πέρασε κόρνερ, από το οποίο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στην κεφαλιά του Κορνέζου. Στο 18’ ο Ραντόνια με ωραία ενέργεια και σουτ, είδε τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 25’ ο Γιούσης έστειλε την μπάλα άουτ από εκτέλεση φάουλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν θέμα στο να παράξουν φάσεις και απείλησαν από στατική φάση όταν στο 32’ ο Ενγκμπακοτό εκτέλεσε φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 36’ στην κεφαλιά του Κορνέζου, ο Ξενόπουλος μπλόκαρε την μπάλα, ενώ τρία λεπτά είχαμε την καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Γέβτιτς έκανε ωραία ενέργεια και σουτ από τον άξονα, με τον πορτιέρο του Παναθηναϊκού να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Δυναμικά μπήκε και στο δεύτερο 45λεπτο η Ένωση, ημίχρονο στο οποίο πήρε και αυτό που δικαιούταν βάσει της απόδοσής της, φτάνοντας στο γκολ με τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα.

Νωρίτερα, στο 54’ ο Ραντόνια πλάσαρε βλέποντας εκτός εστίας τον Ξενόπουλο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γέβτιτς στο 66’ σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ένα λεπτό νωρίτερα από πάσα του Ενγκμπακοτό στον Τσιριγώτη, ο επιθετικός των «πράσινων» έκανε το σουτ από τον άξονα με την μπάλα να περνά κόρνερ.

Στο 70’ όμως είχαμε γκολ, όταν από λάθος του Μαρτίνη στη μεσαία γραμμή, ο Μπακάκης έκλεψε την μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κοσίδη ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1. Μάλιστα δύο λεπτά μετά από νέο λάθος των γηπεδούχων και συγκεκριμένα του Καρβούνη, ο Μουστακόπουλος από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2 με τον Ξενόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου, ο Ιατρούδης από τα αριστερά με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 90+4’ ο Ματσαδές παραλίγο να ισοφαρίσει όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ στην κεφαλιά που επιχείρησε. Τελικά στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γιούσης με κοντινό πλασέ από γύρισμα του Μπακάκη έκανε το τελικό 0-2.

Γέβτιτς, Γιαννούτσος, Κοσίδης και Γιούσης οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τους ηττημένους το πάλεψαν οι Θεοχάρης, Σιδεράς και Τσιριγώτης.

Κίτρινες: 30' Σέχου, 67’ Καρβούνης - 30' Μπακάκης, 61’ Γιούσης, 78' Σαμπανάτζοβιτς.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων), Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Κολλιάκος (Αθηνών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Γιάννης Βονόρτας): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Μαρτίνης, Σιδεράς, Σένκεφελντ (36’ λ.τρ. Αντωνίου), Θεοχάρης (83’ Ρόμπι), Καρβούνης, Ηλιάδης (71’ Κούτσιας), Τσιριγώτης (82’ Ματσαδές), Ενγκμπακοτό (83’ Τουρκοχωρίτης), Σέχου.

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Μπακάκης, Μπούσης (76’ Αρβανίτης), Κορνέζος, Γιαννούτσος, Γέβτιτς (76’ Τζούντα Γκαρσία), Σαμπανάτζοβιτς, Μπάμπης (68’ Μουστακόπουλος), Ραντόνια (87’ Σταμούλης), Γιούσης, Κοσίδης (87’ λ.τρ. Ιατρούδης).