03/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021 - 16:57

Στο φινάλε έχασε το τρίποντο η Νίκη Βόλου

Η Βέροια ισοφάρισε με πέναλτι στο 90'+4 για το τελικό 2-2 και με τους «κυανόλευκους» να διαμαρτύρονται έντονα

Tην ευκαιρία να πάρει την πρώτη φετινή της νίκη στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2 έχασε το Σάββατο (13/11) η Νίκη Βόλου, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βέροια στο Πανθεσσαλικό για τη 2η αγωνιστική, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο 90'+4.

Ένα γκολ, πάντως, για το οποίο διαμαρτύρονται έντονα οι «κυανόλευκοι», καθώς ο Πασάς ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, με τη διαιτητή Αντωνίου να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Πασά και με τους γηπεδούχους να θεωρούν ότι ο ίδιος είχε κάνει επιθετικό φάουλ.

Η ουσία είναι ότι η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη μέτρησε δεύτερο Χ σε ισάριθμες αγωνιστικές κι έχει 2 βαθμούς στην 5η θέση, ενώ η «Βασίλισσα του Βορρά» είναι για την ώρα μόνη στην κορυφή με 4 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Πάνος στο 7' είχε την πρώτη καλή στιγμή για λογαριασμό των Βολιωτών, πλασάροντας άστοχα από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 18' ο Βελλίδης έδειξε τα αντανακλαστικά του σε δυνατό σουτ του Τζοβάρα εντός περιοχής.

Το ίδιο έπραξε κι ένα λεπτό αργότερα σε σουτ στην κίνηση του Γκαρσία μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάνος, με τους Ημαθιώτες να ανοίγουν το σκορ στο 29', όταν μετά από ένα κόρνερ υπήρξε σύγχυση στην άμυνα της Νίκης και από κοντά ο Ράμος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ισοφάριση ήρθε άμεσα και στο 36' ο Τζοβάρας με καρφωτή κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Πάνου από δεξιά για το 1-1, με τον ίδιο στο 46' να πιάνει το σουτ αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 51' ήταν άστοχο και το σουτ του Ανδρέου από καλή θέση, για να αγγίξει το 1-2 η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη στο 55', με τον Οικονόμου να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 65' ο Τζοβάρας σέντραρε από αριστερά, ο Βελλίδης έκανε άστοχη έξοδο και ο Τζιώρας από κοντά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι σε μια μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους», με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 74', όταν ο Γαβριηλίδης έπιασε το γυριστό σουτ μετά τη σέντρα του Μπουκουβάλα από δεξιά και ο Μπάγιτς απέκρουσε δύσκολα στην αριστερή του γωνία.

Στο 81' η Νίκη πήρε προβάδισμα στο σκορ με πλασέ του Τσουκαλά εντός περιοχής κι ενώ η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι, για να προκύψει εντέλει η ισοφάριση με το εύστοχο πέναλτι του Πασά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν η Αντωνίου του Συνδέσμου Αχαΐας με βοηθούς τους Στάικο και Κουκούμη, αμφότεροι του Συνδέσμου Καβάλας.

Κίτρινες: 28' Αλιατίδης - 20' Γαβριηλίδης.

NIKH BOΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Τζοβάρας, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Τζιώρας, Γκαρσία (82' Μέτσε), Τσουκαλάς, Ροχάνο (90' Μπόσιο).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (84' Ντίνας), Ράμος (59' Μπλέτσας), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (70' Περδίκης), Πασάς, Μούργος (59' Πόζογλου).