02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021 - 23:41

Μοιρασιά στους Ζωσιμάδες…

ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 * Μοιρασμένο το ματς, αν και οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στο β’ ημίχρονο έχοντας δύο δοκάρια, αλλά στο τέλος ζορίστηκαν από τους Ηπειρώτες έπειτα από την αποβολή του Μπαράλες

Χωρίς νικητή τελείωσε η αναμέτρηση στους Ζωσιμάδες… ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 το βράδυ της Κυριακής (31/10)  στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Αποτέλεσμα δίκαιο σε γενικές γραμμές, καθώς ήταν μοιρασμένο με κάθε ομάδα να έχει τα δικά της καλά διαστήματα, ωστόσο, οι Αρκάδες στο β’ ημίχρονο και όσο η αναμέτρηση γινόταν χωρίς αριθμητικές ανισορροπίες ήταν ανώτεροι. Αυτό μαρτυρούν και τα δύο δοκάρια, που κατέγραψαν οι φιλοξενούμενοι στο εν λόγω διάστημα. Ωστόσο, οι καταστάσεις διαφοροποιήθηκαν στο φινάλε, καθώς όταν αποβλήθηκε ο Μπαράλες στο 82’ οι Ηπειρώτες πίεσαν και είχαν επίσης ευκαιρίες για να πετύχουν το δεύτερο γκολ.

Το πρώτο 45λεπτο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο… Οι πρώτες πραγματικές τελικές άργησαν χαρακτηριστικά, αλλά παρόλα αυτά μπήκαν και τα δύο γκολ του αγώνα.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με σουτ του Σίτο στο 34’ με τον ΠΑΣ να ισοφαρίζει μόλις τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μπρένερ! Βέβαια ο σκόρερ των γηπεδούχων στάθηκε άτυχος στη φάση, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (για την οποία οι Αρκάδες φώναξαν για χέρι αλλά διαιτητής και VARέκριναν το τέρμα κανονικό), καθώς υπέστη διάστρεμμα αποχωρώντας πρόωρα… Ατυχία, ανάλογη δηλαδή, με αυτή του αρχηγού των φιλοξενούμενων, Μουνάφο, που είχε γίνει επίσης αναγκαστική αλλαγή χτυπώντας στα πλευρά του λίγο νωρίτερα…

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο γρήγορος και το ματς καλύτερο.

Ο ΠΑΣ έδειξε διάθεση, αλλά ο Αστέρας ανέκαμψε και σταδιακά πήρε το κέντρο αρχίζοντας να απειλεί ουσιαστικά. Έτσι στο 51’ ο Άλβαρες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και το ίδιο συνέβη και στο 62’ σε σουτ του Σίτο για να γραπώσει αμέσως μετά την μπάλα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ο Μπαράλες, ωστόσο, έβαλε… φρένο στην ομάδα του. Ο πολύπειρος Αργεντινός σέντερ φορ του Αστέρα Τρίπολης χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν και σωστά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 82’.

Το αριθμητικό μειονέκτημα μάλιστα, λίγο έλειψε να το πληρώσουν οι Αρκάδες, γιατί οι Ηπειρώτες ανέβηκαν, πίεσαν και προσπάθησαν να σκοράρουν ξανά. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έγινε και το Χ έμεινε μέχρι το ύστατο σφύριγμα του ρέφερι Γκάμαρη.

Έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα παραμένει στην πρώτη εξάδα με 10 πλέον βαθμούς και τον Αστέρα Τρίπολης να ακολουθεί λίγο πιο κάτω στην κατάταξη με ένα πόντο λιγότερο.

Καραχάλιος και Σάλιακας ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους κορυφαίοι ήταν οι Ριέρα και Σίτο.

Διαιτητής ο Γκάμαρης (Αθηνών), που δεν είχε προβλήματα. Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής) Τέταρτος: Τσέτσιλας (Γρεβενών) VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών).

Κόκκινη: 82’ Μπαράλες

Κίτρινες: 69’ Καραχάλιος - 23’ Μουνάφο, 31’ Σανταφέ, 39’ Γκαρθία, 90’+5 Τσίφτσης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (86’ Μίνα), Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σάλιακας, Μπρένερ (43’ λ.τρ. Μέντες), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (77’ Λώλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία, Άλβαρες, Πίτσου, Καστάνιο, Σανταφέ (67’ Βαλιέντε), Μουνάφο (27’ λ.τρ. Ιγκλέσιας), Ριέρα (90’+4 Κανελλόπουλος), Σίτο, Σονί (67’ Γκόμεθ, 90’+4 Τασουλής), Μπαράλες.