26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 - 23:42

Ζορίστηκε, αλλά προκρίθηκε ο Παναιτωλικός

Στους «16» του Κυπέλλου οι Αγρινιώτες, που νίκησαν εκτός έδρας την Παναχαϊκή με 2-1

Θέση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας έκλεισε το βράδυ της Τετάρτης (27/10) ο Παναιτωλικός, επικρατώντας με 2-1 της Παναχαϊκής στο γήπεδο της Αγυιάς.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου άνοιξε το σκορ στο 20', όταν ο Ντουάρτε πάσαρε στον Καρέλη, που ξεπέρασε τον Αθανασόπουλο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Αχαιοί, ωστόσο, που αγωνίζονται πια στη Γ' Εθνική, δεν πτοήθηκαν και στο 47' ισοφάρισαν, με τον Καρακλάιτς να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή έδωσε έτοιμο γκολ στον Παπαχρονόπουλο για το 1-1.

Οι Αγρινιώτες υποχρεώθηκαν να δουν πιο ζεστά το ματς, με τον Καρέλη στο 72' να σουτάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση, αλλά δύο λεπτά αργότερα αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός ο Καρέλης, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με δυνατό σουτ.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντουάρτε έφτασε κοντά στο 1-3, όμως ήταν άστοχο το πλασέ που επιχείρησε στο τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο και Τριανταφύλ/λου, αμφότεροι του Συνδέσμου Κορινθίας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζέλικο Κάλαϊτζιτς): Αθανασόπουλος, Μπελεζάκης, Στασινόπουλος (79' Πολίτης), Σμίλτος, Σεληνιωτάκης, Τεγούσης, Παπαχρονόπουλος (50' λ. τρ. Κωνσταντακόπουλος), Καρακλάιτς, Αλεξόπουλος, Χαντί (79' Κυβελίδης), Στεργίδης (72' Μπουρλάκης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Αποστολάκης (54' Λούι), Αντούνες, Μπελεβώνης (69' Βέργος), Κορνέλιους, Μπακαδήμας (54' Βργκοτς, 69' λ. τρ. Μαλής), Τσιγγάρας, Φλόρες, Μόρσεϊ, Ντουάρτε, Καρέλης.