26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 - 20:55

Έκανε... σεφτέ και πήρε την πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Πρώτη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν για τους «πράσινους», που κέρδισαν τον Ατρόμητο με 1-0 και πέρασαν στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας * Σκόρερ και πάλι ο Καρλίτος

Έπρεπε να φτάσει μία ημέρα πριν την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου για να πάρει διπλό ο Παναθηναϊκός... Οι «πράσινοι» αγνοούσαν τη χαρά της νίκης μακριά από τη Λεωφόρο από την αρχή της φετινής σεζόν, για να τα καταφέρουν τελικά στην αναμέτρηση της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας το βράδυ της Τετάρτης (27/10) στο Περιστέρι, επικρατώντας του Ατρομήτου με 1-0.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, αλλά δεν το πλήρωσε, για να βρει τα πατήματά της μετά το 15' και σταδιακά η υπεροχή της καρποφόρησε με το γκολ, ποιου άλλου, του Καρλίτος, γκολ που έμελε να κρίνει τον αγώνα.

Στο β' ημίχρονο θα μπορούσε το «τριφύλλι» να βρει κι ένα δεύτερο τέρμα για να εδραιώσει την πρόκριση στους «16» του θεσμού, δεν το βρήκε, αλλά δεν κινδύνεψε κιόλας και από τους «κυανόλευκους», που ήταν σίγουρα πολύ πιο μαχητικοί σε σχέση με την πρόσφατη ήττα από τον Ιωνικό για το πρωτάθλημα, ωστόσο δεν φάνηκαν απειλητικοί για την εστία του Μπρινιόλι, πλην μιας φάσης με τον Κουλούρη στα πρώτα λεπτά.

Δίκαια, λοιπόν, κέρδισε ο ΠΑΟ που είχε κορυφαίο τον Χατζηγιοβάνη, ενώ καλοί ήταν και οι Παλάσιος, Καρλίτος και Αλεξανδρόπουλος, ενώ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου έδωσαν πολλές μάχες στο κέντρο ο Καρτάλης και ο Σάλομον.

Δεν μπορούσε ο Ατρόμητος, μπορούσε και δεύτερο γκολ ο ΠΑΟ...

Οι Περιστεριώτες μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Κουλούρη στο 6', για να αφυπνιστούν μετά το πρώτο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι και ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Άρχισε να βγάζει καλές επιθέσεις ο Παναθηναϊκός, με πολύ δραστήριο τον Χατζηγιοβάνη, από την πάσα του οποίου εντέλει ο Καρλίτος στο 39' σκόραρε εξ επαφής και σε κενή εστία για το 0-1.

Στο β' ημίχρονο έδωσαν γήπεδο στους «κυανόλευκους» οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς, δεν είχε όμως ο Ατρόμητος τον τρόπο να φτιάξει επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, ενώ σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις θα μπορούσε το «τριφύλλι» με Χατζηγιοβάνη και Παλάσιος να πετύχει το 0-2.

Το σφύριγμα της λήξης έφερε ανακούφιση στους «πράσινους», που καλούνται πλέον να ξεκινήσουν να παίρνουν εκτός έδρας τρίποντα και στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αρκαδίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας και βοηθός ο Απτόσογλου του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 25' Κωτσόπουλος, 82' Σάλομον - 25' Αλεξανδρόπουλος, 34' Κώτσιρας, 63' Σάρλια.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Παπαδόπουλος, Στρούγγης, Μαυρομμάτης (76' Αθανασίου), Κιβρακίδης (60' Βασιλαντωνόπουλος), Γκαλβάο, Σάλομον, Νάτσος (70' Ντένιτς), Καρτάλης (76' Μπεντινέλι), Κωτσόπουλος (70' Τζαβίδας), Κουλούρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Mπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (79' Σάντσες), Βέλεθ, Σάρλια, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90' Πούγγουρας), Παλάσιος (69' Βιτάλ), Καρλίτος, Ιωαννίδης.