29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 - 20:04

ΑΕΛάρα στα πέναλτι και συνεχίζει στους «16»

Η Λάρισα επιβλήθηκε με 3-1 στο Αλκαζάρ του ΠΑΣ Γιάννινα στη… ρώσικη ρουλέτα * Στο 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση * Με 10 παίκτες οι Ηπειρώτες από το 50’ που δίκαια διαμαρτύρονται για τη διαιτησία * Σωστά «φωνάζουν» και οι γηπεδούχοι για το πέναλτι του ΠΑΣ καθώς ήταν παράβαση μεν αλλά εκτός περιοχής

Μία πολύ σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (26/10) η ΑΕΛ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο Αλκαζάρ για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, τον οποίο υπέταξε στη διαδικασία των πέναλτι με 3-1 μετά από το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Οι «βυσσινί» παρότι τους χωρίζει μία κατηγορία από τον ΠΑΣ πήραν αυτό που ήθελαν και συνεχίζουν στους «16» του θεσμού, ενώ οι Γιαννιώτες που πέρσι έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά δέχτηκαν ένα ηχηρό χαστούκι και η κατρακύλα για αυτούς συνεχίζεται μετά και τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Η λαρισινή ομάδα διατήρησε έτσι την παράδοση του Κυπέλλου απέναντι στους Ηπειρώτες τους οποίους πάντα αποκλείει όταν τους συναντά, ενώ και ο προπονητής της πετυχαίνει τη δεύτερη πρόκριση εις βάρος των Γιαννιωτών μετά από αυτή της σεζόν 2017-2018 για τα προημιτελικά τότε. Από την άλλη ο ΠΑΣ διατήρησε την άσχημη παράδοση στη Λάρισα, αλλά και την παράδοση που τον θέλει να αποκλείεται στο πρώτο του παιχνίδι όταν την προηγούμενη χρονιά έχει φτάσει στα ημιτελικά. Το 2008 ήταν ο Φωστήρας, το 2011 ο ΠΑΟΚ και τώρα η ΑΕΛ.

Αρνητικός πρωταγωνιστής πάντως στην αναμέτρηση ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου ο οποίος μάλλον κάτι παθαίνει όταν σφυρίζει αγώνες στη Λάρισα καθώς ήταν ο ρέφερι στο περίφημο ΑΕΛ - Πανσερραϊκός 0-1 το 2012 με το οφσάιντ από πλάγιο… Τώρα έκανε διπλό λάθος καθώς καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ για χέρι του Γκαρντάφσκι ενώ η μπάλα έχει βρει το σώμα του Γερμανού αμυντικού, τον οποίο και απέβαλλε, ενώ στο πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, υπάρχει παράβαση του Ηλιάδη στον Περέα, αλλά είναι εκτός περιοχής. Πάντως για όσους θυμούνται ο ίδιος διαιτητής πριν τέσσερα χρόνια σε παιχνίδι πάλι για το Κύπελλο, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Λαμία το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση και τα πέναλτι δεν είχε επιτρέψει στις δύο ομάδες να κάνουν την τέταρτη αλλαγή, όπως προέβλεπε ο σχετικός κανονισμός της ΕΠΟ, στην παράταση.

Αγωνιστικά, η ΑΕΛ μπήκε στο ματς με μεγαλύτερη όρεξη από τον ΠΑΣ και έψαξε το γρήγορο γκολ για να μπει σε θέση οδηγού. Οι «βυσσινί» κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και όταν το κατάφερναν δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη οι Γιαννιώτες ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και με προσήλωση στην άμυνα κρατούσαν μακριά από την περιοχή τους, τους παίκτες της ΑΕΛ.

Οι Λαρισαίοι με τους Νικολιά, Μπαντιμπαγκά, Όγκμποε και Μαυριά, προσπαθούσαν να φανούν απειλητικοί, όμως η γιαννιώτικη άμυνα δεν ανησύχησε στις λίγες επιθετικές προσπάθειες των «βυσσινί» που προήλθαν κυρίως από μακρινά σουτ και στατικές φάσεις στις οποίες ο Λοντίγκιν είχε απάντηση.

Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους και η μοναδική φορά που ανησύχησε τον Λοντίγκιν η ΑΕΛ ήταν στο 13’ όταν ο Όγκμποε έκανε τη σέντρα με τον Νικολιά να πιάνει την σκαστή κεφαλιά, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΣ μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν ανησύχησε καθόλου στο 4’ με το αδύναμο σουτ του Νικολιά, αλλά ούτε στο 10’ με την κεφαλιά του Όγκμποε.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν καθόλου στο πρώτο μέρος με εξαίρεση ένα σουτ του Σάλιακα στο 25’ από τα δεξιά, που μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος και έτσι μοιραία πήγαν αμφότερες στα αποδυτήρια στο 0-0, σε ένα πρώτο ημίχρονο που έχει ήδη ξεχαστεί…

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν… θύελλα διαμαρτυριών αρχικά από τους Γιαννιώτες και εν συνεχεία από τους Λαρισαίους, κάτι που ανάγκασε και τις δύο ΠΑΕ να προχωρήσουν σε σχετικές ανακοινώσεις…

Αρχικά ήταν το 47’ όταν σε γυριστό δυνατό σουτ του Όγκμποε η μπάλα βρήκε πάνω στον Γκαρνάφσκι ο οποίος ήταν στη γραμμή του τέρματος και με τον Παπαπέτρου να συμβουλεύεται τον βοηθό του για να δείξει την άσπρη βούλα. Το ριπλέι πάντως δεν δικαιώνει τον διαιτητή καθώς η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Γερμανού αμυντικού ο οποίος και αποβλήθηκε βγαίνοντας εκτός εαυτού. Ο Μαυριάς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 52’ βάζοντας τους «βυσσινί» μπροστά στο σκορ με 1-0.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα βγήκε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση και απείλησε στο 58’ με το ωραίο σουτ του Σάλιακα που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά των Λαρισαίων να διαμαρτυρηθούν όταν ο Παπαπέτρου υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ηλιάδη στον Περέα και την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της ΑΕΛ. Πράγματι υπήρχε αντικανονικό μαρκάρισμα, αλλά ήταν εκτός περιοχής, συνεπώς έπρεπε να δοθεί φάουλ. Ο Κάργας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου παρότι ο πορτιέρο της ΑΕΛ έπεσε σωστά.

Πλέον και με το 1-1 οι δύο ομάδες δεν έπαιρναν εύκολα ρίσκα, ενώ οι δύο προπονητές προχώρησαν και σε αλλαγές ανακατεύοντας την τράπουλα, έχοντας φυσικά στο πίσω μέρος του μυαλού τους και το εξτρά ημίωρο.

Παρόλα αυτά η ΑΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερη και πιο επιθετική αγγίζοντας το 2-1 σε δύο κλασικές ευκαιρίες, αρχικά στο 65’ με το ωραίο σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου από τον άξονα που πέρασε κόρνερ και επτά λεπτά μετά με την ωραία προσπάθεια και το σουτ του Ακούνια επίσης από τον άξονα, με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι με προσοχή στην άμυνα, λόγω και του αριθμητικού μειονεκτήματος, δεν έβγαιναν εύκολα μπροστά και μοναδική φάση τους, μετά το 1-1, ήταν στο 84’ με τη σέντρα σουτ του Μορέιρα που μόλις είχε μπει στο ματς που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος και πλέον η παράταση ήταν μπροστά για τις δύο ομάδες.

Παρά την κούραση, στο πρώτο μισό της παράτασης τόσο η ΑΕΛ όσο και ο ΠΑΣ έψαξαν το γκολ με τη μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου 15λεπτου να ανήκει στους Γιαννιώτες, όταν στο 99’ από τη σέντρα του Πίρσμαν, ο Σάλιακας με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι ανάγκασε τον Θεοδωρόπουλο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μισό του εξτρά χρόνου οι δύο ομάδες πρόσεχαν τα νώτα τους καθώς κάθε λάθος σε εκείνο το σημείο δεν είχε επιστροφή, αν και στο φινάλε θα μπορούσαν να αποφύγουν τα πέναλτι. Αρχικά στο 118’ ο Συμελίδης για τους «βυσσινί» έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 120’ ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε με υπερένταση το σουτ του Σνάιντερ.

Στα πέναλτι, οι παίκτες της ΑΕΛ είχαν την ηρεμία εν αντιθέσει με τους αντίστοιχους του ΠΑΣ που έδειξαν άγχος και έχασαν τα τρία από τα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν. Μοιραίοι για την ομάδα του Μεταξά οι Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, ενώ από πλευράς της ομάδας του Φυντάνη μόνο ο Μπέρτος αστόχησε.

Κόκκινες: 50’ Γκαρντάφσκι

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Καλατζής (Θεσσαλίας).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Παπαγεωργίου Κ., Κολομπίνο, Νικολιάς (66’ Γιάκος), Όγκμποε (66’ Ακούνια), Μαυριάς (90’ Γλυνός), Μπαντιμπαγκά (106’ λ.τρ. Συμελίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Ρίζος (67’ Πίρσμαν), Παντελάκης, Κάργας, Σιόντης (83’ Μορέιρα), Καραχάλιος (90’ Λιάσος), Γκαρντάφσκι, Μίνα (46’ Σνάιντερ), Περέα, Μιλιντσεάνου (46’ Τριάδης).