26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021 - 04:06

Έλα Απόλλωνα Σμύρνης, έλα! (pics)

Επιτέλους πλατιά χαμόγελα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» για την πρώτη της νίκη, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη * Ήρωας ο Κότσαρης που έπιασε πέναλτι στο 93’ (!) και χρυσός σκόρερ ο Ιωαννίδης * Λίγοι οι ηττημένοι με εξαίρεση τον μοιραίο Περέα * Σωστή η κίνηση Φέστα να διορθώσει το κενό στο κέντρο με την είσοδο Μαρτίνες

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Δεν ήταν ένα απλό ματς πρωταθλήματος, ήταν ένας… τελικός για τον Απόλλωνα Σμύρνης, τι κι αν το πρόγραμμα έγραφε 7η αγωνιστική! Κι αυτή τη φορά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανταποκρίθηκε στην κρισιμότητα της συγκυρίας και πήρε αυτό που ήθελε…

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε δίκαια με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη το βράδυ του Σαββάτου (23/10) και κατέκτησε την πρώτη του φετινή νίκη στη Σούπερ Λίγκα 1.

Τρίποντο ατόφιο χρυσάφι για τους «κυανόλευκους» του Φέστα, που πλέον ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον τους έχοντας 5 βαθμούς στο ενεργητικό τους και ξεφεύγοντας από την ουρά της κατάταξης… Γιατί αυτή η «ανάσα» ήταν μεγάλη για την εκ Σμύρνης ιστορική ομάδα, αν αναλογιστεί κάποιος ότι οι δύο επόμενοι αγώνες είναι με ΠΑΟΚ (έξω) και ΑΕΚ (μέσα)… Οι δε ήρωες των νικητών έχουν ονοματεπώνυμα: Κωνσταντίνος Κότσαρης, που κράτησε με απόκρουση πέναλτι στο 93’ το γκολ, που πέτυχε στο 48’ ο Νίκος Ιωαννίδης!

Από την άλλη, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» δεν δικαιολόγησε στο «Γ. Καμάρας» τη μέχρι τώρα βαθμολογική (9 πόντοι) συγκομιδή του… Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πραγματικά για πρώτη φορά στο 85’, ενώ ο κορυφαίος τους με διαφορά Περέα έμελλε να αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς στα 11 μέτρα ηττήθηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Αντικειμενικά, ωστόσο, σε αυτό το μετριότατο ματς με βάση τη συνολική εικόνα και την εξέλιξη του, θα ήταν περισσότερο αδικία να χάσει τη νίκη ο Απόλλωνας από το να ειπωθεί ότι ήταν άτυχος ο ΠΑΣ για το χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Κι αυτό, διότι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έβγαλε πάθος, αποφασιστικότητα και θέληση σε σημείο, που να αξίζει να πάρει το ματς ειδικά από τη στιγμή, που μέχρι τώρα, δεν είχε εισπράξει στο ενεργητικό της αυτά που της έπρεπαν μέσα στους αγωνιστικούς χώρους.

Η βαρεμάρα, το γρήγορο γκολ στο β’ και το συγκλονιστικό φινάλε

Το ματς στο α’ ημίχρονο ήταν απίστευτα κουραστικό για όσους το έβλεπαν και κάτι σαν… αργή κίνηση για τους εντός αγωνιστικού χώρου… Ανάλατη σούπα, δηλαδή, με πολλά λάθη, ανυπαρξία πραγματικών φάσεων και μια γενικότερη ταλαιπωρία της μπάλας.

Παρά τη φαινομενική ισορροπία πάντως, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν στα σημεία καλύτερος, διαθέτοντας τον Περέα, που με κάποιες προσπάθειες του μας θύμιζε ότι αυτό που παρακολουθούσαμε είναι ποδοσφαιρικός αγώνας.

Αυτή η βαρεμάρα, ωστόσο, μας εγκατέλειψε με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου.

Σε φάση διαρκείας, έπειτα από κόρνερ, ο Ιωαννίδης από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και στο 48’ ο Απόλλων Σμύρνης άνοιξε το σκορ στη Ριζούπολη.

Το γρήγορο γκολ βοήθησε την αναμέτρηση να βελτιωθεί και τον ρυθμό να ανέβει σε υποφερτά επίπεδα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» σουλούπωσε την κακή εικόνα της στο δημιουργικό κομμάτι σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, όπου με μια πελώρια τρύπα στη μεσαία γραμμή δεν είχε ανάπτυξη και οι γραμμές μεταξύ τους ήταν… χαμένες και σε απόσταση (ο Ντάουντα πχ εντελώς απομονωμένος στην κορυφή).

Το λάθος της μη παρουσίας δεκαριού ο Φέστα το διέκρινε έγκαιρα και η παρουσία του Μαρτίνες, ως επιτελικού μέσου, βοήθησε σημαντικά τον Απόλλωνα να κρατήσει μπάλα και να βγάλει και καμιά κάθετη της προκοπής.

Και μπορεί η «Ελαφρά Ταξιαρχία» να ήταν λιγότερο γοητευτική από σχεδόν κάθε προηγούμενο φετινό της ματς, ωστόσο, έβγαλε τσαμπουκά και πίστη για να μην χάσει την ευκαιρία να κρατήσει μέχρι τέλους το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΣ από την άλλη, δεν είχε ολοκληρωμένες ενέργειες και δεν κατάφερε να ασκήσει πίεση σε ένα παιχνίδι, που εξακολούθησε να είναι κλειστό μέχρι τέλους. Έτσι μόνο στο 85’ με το ωραίο μονοκόμματο σουτ του Μίνα, που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κότσαρης, έκαναν οι φιλοξενούμενοι αισθητή την παρουσία τους επιθετικά (μέχρι τότε μετρούσαν μόνο κάτι μακρινά σουτ της κακιάς ώρας ως επί το πλείστον).

Η άλλη στιγμή των Ηπειρωτών ήταν το πέναλτι, που ήρθε να ισοφαρίσει την κατά κάποιο τρόπο καραμπόλα στη φάση του 1-0 στην άμυνα του ΠΑΣ, γιατί η παράβαση από τον Μπαξεβανίδη στο 90’+2 ήταν μια άτυχη στιγμή… Η μπάλα βρήκε μεν το χέρι του και άλλαξε πορεία, αλλά αυτό έγινε με εντελώς τυχαίο τρόπο και όχι εκ προθέσεως. Το πέναλτι ήταν και ορθά δόθηκε, αλλά ο Κότσαρης έπεσε σωστά στην αριστερή γωνιά του και μπλόκαρε το σουτ του Περέα από τα 11 μέτρα, που ανέλαβε την εκτέλεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων…

Για τους Απολλωνιστές, που επιτέλους χαμογέλασαν πλατιά, πέραν των πρωταγωνιστών Ιωαννίδη και Κότσαρη, μεγάλη βοήθεια έδωσε ο Μαρτίνες (κατάλαβε το σφάλμα του Φέστα που ξεκίνησε χωρίς επιτελικό μέσο), αλάνθαστος ήταν στα αμυντικά του καθήκοντα ο Ντομίνγκες (είτε έχοντας στο α’ ημίχρονο τον Μπρούνο Άλβες που υπέστη τράβηγμα είτε στο β’ τον Λισγάρα - και οι δύο ήταν καλοί), δραστήριος ο Παμλίδης και φιλότιμος ο Τσιλούλης.

Από πλευράς ΠΑΣ, πέραν του Περέα (ήταν η αιτία να δεχθούν κίτρινες κάρτες τρεις παίκτες του Απόλλωνα θέλοντας να τον ανακόψουν με κάθε τρόπο στο α’ ημίχρονο), οι φιλοξενούμενοι ήταν… λίγοι και άνω του μετρίου κινήθηκε μόνο ο Π. Τριάδης, που μπήκε στο β’ ημίχρονο.

Κίτρινες: 17’ Φατιόν, 25’ Κάστρο, 39’ Μπρούνο Άλβες, 52’ Λισγάρας - 26’  Γκαρντάφσκι, 32’ Περέα, 86’ Ντομίνγκεθ

Δεν είχε ιδιαίτερα θέματα η διαιτησία του Μανούχου (Αθηνών). Βοηθοί ήταν οι Απτόσογλου (Αθηνών), Στεφανής (Καρδίτσας). Τέταρτος: Παπαπέτρου (Αθηνών). VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR:  Τσακαλίδης (Χαλκιδικής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες (46’ λ.τρ. Λισγάρας), Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης (90’ Ντεντάκης), Λα Πάρα (46’ Μαρτίνες), Παμλίδης (78’ Βιτλής), Ντάουντα (46’ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Εραμούσπε (80’ Παντελάκης), Κάργας, Σνάιντερ (63’ Μπρένερ), Καραχάλιος (80’ Μίνα), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι (46’ Π. Τριάδης), Περέα, Μιλιτσεάνου (46’ Μορέιρα).