28/03/2024
ΠΑΟΚ | Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021 - 19:25

Λουτσέσκου: «Έπρεπε να ήμασταν κυνικοί και να τελειώσουμε το παιχνίδι...»

Για σοκ και για απίστευτα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του έκανε λόγο ο τεχνικός του ΠΑΟΚ μετά το 4-4 με τον Βόλο

Το 4-1 έγινε 4-4 κόντρα στον Βόλο και προφανώς ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε κάθε λόγο να είναι προβληματισμένος μετά το τέλος του αγώνα της Τούμπας.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ έκανε λόγο στη συνέντευξη Τύπου για σοκ και για απίστευτα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, προσθέτοντας ότι στο β' ημίχρονο έπρεπε να ήταν κυνικοί οι παίκτες του και να τελειώσουν το παιχνίδι.

«Είναι μια περίεργη κατάσταση. Ενδεχομένως να υπήρξε μια χαλαρότητα στο μυαλό πιστεύοντας ότι έχουμε ένα σκορ ασφαλείας. Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο δε διαχειριστήκαμε τόσο καλά την κυκλοφορία της μπάλας. Μπήκαμε σε ένα πάρα πολύ άμεσο παιχνίδι μεταβάσεων από την άμυνα προς την επίθεση και το αντίστροφο. Ξέραμε ότι ο Βόλος δε θα τα παρατήσει, το τονίσαμε και στο ημίχρονο στους ποδοσφαιριστές. Από εκεί και πέρα, μπήκε αρκετά επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε αρκετούς παίκτες στην επίθεση που μας πίεσαν, γεγονός που μας οδήγησε στο να πιεστούμε. Παρ' όλα αυτά δημιουργήσαμε ευκαιρίες,μέσω αυτής της πίεσης του Βόλου.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αν προσπαθήσω να σκεφτώ ευκαιρίες του Βόλου πέραν των γκολ δεν έχω. Εμείς είχαμε ευκαιρίες να σκοράρουμε πέρα από το πέναλτι. Στο 4-2 μπορώ να θυμηθώ μία δική μας ευκαιρίες για 5-2, στο 4-3 επίσης, στο 4-4 επίσης. Δε θεωρώ ότι υπήρχε χαλάρωση, μας έλειψε να μπούμε στη ροή του αγώνα, όπως ήμασταν μετά το 20' και τη διαχείρισή του.

Μετά το πρώτο ημίχρονο ήταν 4-1… Δε μπορώ να πω ότι ήμασταν τραγικοί στο δεύτερο ημίχρονο, δε μπορώ να πω ότι δε δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Τα γκολ που δεχτήκαμε ήταν απίστευτα. Σε όλα οι παίκτες μας ήταν στις θέσεις τους. Δε μπορώ να πω ότι ο Βόλος επέβαλε το ρυθμό του, εμείς ήμασταν αυτοί που είχαμε μεγαλύτερες ευκαιρίες, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Καταλαβαίνω ότι είναι ένα σοκ. Αν είχαμε παίξει άσχημα, θα ήταν τελείως διαφορετική κατάσταση. Δεν υπάρχουν πολλά λόγια. Είμαι απογοητευμένος από τα πρώτα 20 λεπτά που δε διαχειριστήκαμε σωστά τη ροή του παιχνιδιού. Από το 20ό λεπτό και μετά είχαμε καλύτερη κυκλοφορία, καταφέραμε να έχουμε ένα μεγάλο σκορ στο ημίχρονο. Με απογοητεύει ότι δε μπορούσαμε να είμαστε κυνικοί στο δεύτερο ημίχρονο και να τελειώσουμε το παιχνίδι», δήλωσε ο Ρουμάνος τεχνικός.

Επίσης, ανέφερε:

Για το αν τα αμυντικά κενά είναι θέμα ποιότητας ή ντεφορμαρίσματος: «Είναι θέμα της αντίδρασης των παικτών σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές. Είναι τελείως διαφορετικό μετά το 4-2 να μπορείς να σκοράρεις και να πάρεις ψυχολογικό προβάδισμα, είναι διαφορετικό το άγχος μετά το 4-3 απέναντι σε έναν αντίπαλο που ξέρεις ότι δεν έχει τίποτα να χάσει».

Για τις αλλαγές των Μπίσεσβαρ και Αντρίγια Ζίβκοβιτς στα τελευταία λεπτά: «Ήταν το τέλος του αγώνα και ξέμειναν από δυνάμεις και ειδικότερα ο Ζίβκοβιτς είχε κράμπες. Μιλάμε για δύο αλλαγές που έγιναν στο 80' και στο 87' και μετά από αυτές είχαμε τουλάχιστον δύο στιγμές που ο αντίπαλος τερματοφύλακας έσωσε τον Βόλο».