29/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021 - 00:19

Τι κρίμα για τον Ολυμπιακό…

Κατάθεση ψυχής, αλλά ήττα στο τσακ στην παράταση για τους «ερυθρόλευκους» με 79-78 από την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη * Έχασαν «χρυσή» ευκαιρία οι Πειραιώτες * Στο 67-67 η κανονική διάρκεια

Πίκρα να έρθει η ήττα με τέτοια εμφάνιση και μετά από τόσο πολύ μεγάλη προσπάθεια… Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση με 79-78 από την Μπαρτσελόνα μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» το βράδυ της Τετάρτης (13/10) στην 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με εξαίρεση το τρίτο 10λεπτο, που βραχυκύκλωσαν, αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν να ανακάμψουν… Μάλιστα, οι Πειραιώτες βρέθηκαν δύο φορές αγκαλιά με μία τεράστια επικράτηση εκτός έδρας, τόσο στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με συνέπεια η αναμέτρηση στην κανονική διάρκεια να μένει στο ισόπαλο 67-67, αλλά και στο φινάλε της 5λεπτης παράτασης… Εκεί που ο Ολυμπιακός ήταν στο +1, αλλά χάθηκε ένα ριμπάουντ, έγινε φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, μπήκαν οι δύο βολές και στην ύστατη επίθεση των 7,7 δευτερολέπτων ο Σλούκας αστόχησε για να μείνει το 79-78 υπέρ της ισπανικής ομάδας…

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά από το ξεκίνημα, μετά τα πρώτα δύο καλάθια, έφτασε στο +8 και ήταν μπροστά και στο ημίχρονο με 27-32 υπέρ του, αλλά στο τρίτο 10λεπτο πήγε στο -9! Παρόλα αυτά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέκαμψαν, επέστρεψαν και το γύρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο πριν το ματς οδηγηθεί εν τέλει και κριθεί στην παράταση. Για όλα αυτά, λοιπόν, αυτή η έκβαση της αναμέτρησης στη Βαρκελώνη είναι κρίμα για τον Ολυμπιακό…

Φυσικά, πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι το μεγάλο όπλο των «ερυθρολεύκων» ήταν η άμυνα, ενώ φυσικά έπαιξε σημαντικό ρόλο η μεγάλη αστοχία στα τρίποντα της Μπαρτσελόνα (είχε 0/12 μέχρι το ημίχρονο και βρήκε μακρινά καλάθια μόνο στην 3η περίοδο).

Για τον Ολυμπιακό, που κατέθεσε ψυχή στην Ισπανία ο Λαρεντζάκης έκανε μεγάλο ματς, σταθερά στους διακριθέντες ο Βεζένκοβ και καλός ο Σλούκας παρά το ότι αποδείχθηκε μοιραίος στην τελευταία επίθεση. Από την άλλη, τεράστια ζημιά έκανε Μίροτιτς, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα, όπως σημαντικός ήταν και ο Καλάθης με 13 ριμπάουντ στο ενεργητικό του!

Διαιτητές οι Ντιφάλα, Πατέρνικο, Βίλιους με τον Ολυμπιακό να έχει δικαιολογημένα παράπονα για 1-2 περιπτώσεις…

Τα 10λεπτα: 10-17, 27-32 (ημίχρονο), 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (1), Καλάθης 9, Γιοκουμπάιτις 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 11, Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 12 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου, Σλούκας 14 (1), Ζαν-Σαρλ 5, ΜακΚίσικ 10.