24/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 12 Οκτωβρίου 2021 - 23:12

Έχασε στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός

Δεν τα κατάφεραν στη Βιτόρια οι «πράσινοι» και δεύτερη ήττα στην Ευρωλίγκα, 81-79 από την Μπασκόνια

Δεν ήταν η βραδιά του...Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Βιτόρια το βράδυ της Τρίτης (12/10) με 81-79 από την Μπασκόνια, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτές δεν έμελε να βρεθούν στη μεριά των νταμπλούχων Ελλάδας, το ρεκόρ των οποίων στη φετινή Ευρωλίγκα πήγε στο 1-2.

Οι «πράσινοι» ελάχιστες φορές είχαν προβάδισμα στο σκορ, αν και έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκαν αρχικά στο -11 (49-38), αλλά παίζοντας σπουδαία άμυνα προηγήθηκαν με 59-58.

Δεν μπόρεσαν όμως σε κανένα σημείο να πάρουν το πάνω χέρι και μοιραία το ματς κρίθηκε στα σημεία, με τους γηπεδούχους να είναι εύστοχοι στις βολές στο τέλος κι ενώ τα δύο τρίποντα του Μέικον στο τελευταίο 1 λεπτό δεν ήταν αρκετά για να έρθει το διπλό.

Ο Παπαπέτρου, που με 22 πόντους ήταν εξαιρετικός και ο κορυφαίος του «τριφυλλιού», αστόχησε στο φινάλε έξω από τα 6,75μ. και προέκυψε το αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2), Φοντέκιο 16 (4), Ίνοκ 7, Κοστέλο 1, Γκεντράιτις 16 (2), Νόκο 4, Κούρουτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 22 (3), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).