26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021 - 19:15

Kαλύτερος ο ΠΑΣ, αλλά παρέμεινε αήττητος ο ΟΦΗ

Στο 1-1 έμειναν στους «Ζωσιμάδες» οι Ηπειρώτες και οι Κρητικοί * Δοκάρι είχε η ομάδα του Νιόπλια στο 72'

Έγινε ωραίο ματς και σπουδαία μάχη, αλλά νικητής δεν υπήρξε... ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 τη Δευτέρα (27/9) στους «Ζωσιμάδες» για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά και η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε τις ευκαιρίες της για το διπλό.

Με 8 βαθμούς οι Ηπειρώτες είναι στην 4η θέση και στο +1 από την ΑΕΚ, με Μορέιρα, Σάλιακα και Σνάιντερ να ξεχωρίζουν, με την τέταρτη ισοπαλία σε ισάριθμα ματς οι «ασπρόμαυροι» έπιασαν στην 8η θέση τον Ιωνικό και στους 4 πόντους.

Λάμπρου, Επασί και Νέιρα ήταν αυτοί που διακρίθηκαν από πλευράς ΟΦΗ.

Δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες ο ΠΑΣ, επικίνδυνος και ο ΟΦΗ...

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τους Ηρακλειώτες να παίρνουν προβάδισμα στο 12' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέιρα, για να πάρει το πάνω χέρι εν συνεχεία η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά.

Η ισοφάριση ήρθε από το γκολ του Μιλιντσεάνου στο 22' και μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου ήταν σαφώς πιο απειλητικός ο ΠΑΣ Γιάννινα, όχι όμως αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο δεύτερο μέρος ήταν ξεκάθαρη η υπεροχή των «κυανόλευκων» μέχρι το 70' και σπαταλήθηκαν και άλλες ευκαιρίες, για να ανεβεί ο ΟΦΗ στο τελευταίο 20λεπτο και με τη σειρά του ήταν επικίνδυνος.

Είχε και δοκάρι ο Ντουρμισάι στο 72', με τον ρυθμό να πέφτει λίγο στα τελευταία λεπτά και τελικά η... μπίλια έκατσε στο Χ, σε έναν αγώνα που ήταν πολύ καλός.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας και τον Γεωργακόπουλο του Συνδέσμου Πειραιά. Διαιτητής VAR ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας και βοηθός ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 42' Μπαλογιάννης, 48' Πασαλίδης, 51' Γκαγιέγκος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Μορέιρα, Περέα (90'+3 Λιάσος), Μιλιντσεάνου (78' Τριάδης).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Πασαλίδης (56' λ. τρ. Διαμαντής, 66' Κοροβέσης), Βούρος, Γκαγιέγκος, Μπαλογιάννης (66' Ντε Γκούζμαν), Νέιρα (83' Σελίμοβιτς), Λάμπρου, Φαν Ντάινεν (83' Γρίβας), Ντουρμισάι.