19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:13

Πήρε την... μπουκιά από το στόμα της Λαμίας ο Παναιτωλικός

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν δύο φορές στο «Αθ. Διάκος», αλλά οι Αγρινιώτες ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 στο 90', που το άξιζαν * Οπισθοχώρησαν και το πλήρωσαν οι γηπεδούχοι

Μοιράστηκαν βαθμούς στο φινάλε... Λαμία και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 την Κυριακή (26/9) στο «Αθανάσιος Διάκος» για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, μια ισοπαλία που κρίνεται δίκαιη με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και βρήκαν γρήγορο γκολ, με τους Αγρινιώτες να αντιδρούν, να ισοφαρίζουν και να κυνηγούν ένα δεύτερο τέρμα, που το βρήκε πρώτη τελικά η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Επέμειναν τα «καναρίνια» όμως και δικαιώθηκαν στο 90', στερώντας έτσι από τους Φθιώτες το πρώτο φετινό τους τρίποντο στο πρωτάθλημα και μετρώντας 5 βαθμούς στην 7η θέση.

Μια Λαμία που οπισθοχώρησε πολύ μετά το 70' και τελικά το πλήρωσε, για να πάρει πάντως τον πρώτο της πόντο στη σεζόν, με τους Τιρόνε και Νούνιες να ξεχωρίζουν.

Ο Ντίας ήταν ο καλύτερος από πλευράς φιλοξενούμενων, θετικός ο Λούι και βοήθησε στα τελευταία λεπτά που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Μπαρμπόσα.

Οπισθοχώρησε υπερβολικά και ισοφαρίστηκε στο 90'...

Η Λαμία πίεσε για το γρήγορο γκολ και το βρήκε με τον Μαζουλουξή στο 10', ενώ είχε προηγηθεί δοκάρι με τον Μανουσάκη ένα λεπτό νωρίτερα.

Οι Αγρινιώτες άρχισαν μετά το 20' να βρίσκουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να φέρουν τον αγώνα στα ίσα με το πολύ ωραίο γκολ του Ντουάρτε στο 30' με εξαιρετικό σουτ.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την υπεροχή στο β' ημίχρονο, αλλά στο 66' ο Νούνιες αρχικά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι στο σουτ που έκανε και με την παρέμβαση του Βαρόνε, ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης κατάφερε να δώσει νέο προβάδισμα στους «κυανόλευκους».

Εκεί ήταν όμως που τα χάλασε η Λαμία, καθώς οπισθοχώρησε υπερβολικά και ο Παναιτωλικός πίεσε για την ισοφάριση, για να τα καταφέρει στο 90' με τον Βαρόνε.

Έτσι, το τελικό 2-2 κρίνεται δίκαιο, αν και βέβαια για τους Φθιώτες δεν είναι ένα καλό αποτέλεσμα, αφού συνεχίζουν να αγνοούν τη χαρά της νίκης στο τρέχον πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αρκαδίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών. |

Κίτρινες: 44' Μανούσος, 45'+1 Αντέτζο, 64' Γκόλεμιτς, 90' Σαράνοφ - 17' Βαρόνε.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Βύντρα, Άνχελ Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Τρούμπουλος (58' Γκόλεμιτς), Νούνιες, Τιρόνε (74' Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (81' Τσούκαλος), Μανουσάκης (58' Προβυδάκης), Μανούσος (74' Αραμπούλι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι (81' Μόρσεϊ), Χουχούμης, Βργκοτς, Κορνέλιους (87' Μπαρμπόσα), Τσιγγάρας, Φλόρες (81' Καρέλης), Βαρόνε, Ντουάρτε, Ντίας (90'+3 Μπελεβώνης), Βέργος (90'+3 Αντούνες).