19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 - 21:24

Βραχυκύκλωσε τον Άρη ο ΟΦΗ

Καλοί για ένα ημίχρονο οι «κίτρινοι», αλλά στη συνέχεια οι Κρητικοί με οργανωμένη άμυνα κράτησαν το 0-0 στο «Κλ. Βικελίδης»

Ήταν φλύαρος και είχε λιγοστές ευκαιρίες. Ο Άρης έμεινε στο 0-0 με τον ΟΦΗ, στο «Κλεάνθης Βικελίδης», τη Δευτέρα (13/9), για το ματς που έριξε την αυλαία της πρεμιέρας της φετινής Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ένα υψηλό ποσοστό κατοχής, ωστόσο στη παραγωγή και στις φάσεις που δημιούργησε ήταν άστοχη, σε συνδυασμό με την μαζική άμυνα των Κρητικών, η οποία βραχυκύκλωσε για τα καλά τους «κίτρινους» κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε δυνατό, αφού οι δύο ομάδες δημιούργησαν από μία καλή ευκαιρία μόλις στα τέσσερα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ ο ρυθμός έδειχνε καλός. Παρόλα αυτά, μετά το 15’ ακολούθησε ένα ποδόσφαιρο κατοχής από πλευράς Άρη, το οποίο ήταν προβλέψιμο στο επιθετικό κομμάτι στο καλό πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων.

Οι «κίτρινοι» δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες, οι οποίες δεν ήταν ικανές ώστε να πάρουν κεφάλι στο σκορ, τη στιγμή που η ομάδα του Νίκου Νιόπλια περιορίστηκε ηθελημένα σε παθητικό ρόλο, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους μέχρι και το φινάλε των πρώτων 45 λεπτών.

Το σκηνικό ήταν σχεδόν ανάλογο και στο δεύτερο μέρος, με τον ΟΦΗ να κρατιέται πίσω χάρη στη συμπαγή του άμυνα. Από την πλευρά του, ο Άρης θέλησε με την είσοδο του Ιτούρμπε στη θέση του ανέτοιμου Γκάμα να βρει ρυθμό και να πάρει πράγματα τόσο σε ταχύτητα, όσο και σε προσωπικές στιγμές. Όμως, οι Θεσσαλονίκεις δεν έβρισκαν τους χώρους για να απειλήσουν τα καρέ των Κρητικών.

Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, ο Νίκος Νιόπλιας θωράκισε τους «ασπρόμαυρους» στα μετόπισθεν, ενώ φρέσκαρε και την επιθετική του γραμμή ελπίζοντας στο να πάρει κάτι σε ενδεχόμενη κόντρα. Στο 69’, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Πασαλίδη μέσα στην περιοχή, όμως ο Τζήλος θεώρησε πως το χέρι βρίσκοταν σε φυσική θέση, αφήνοντας έτσι το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Ο Άρης έψαξε απεγνωσμένα το γκολ μέχρι το τέλος, με τον Επασί στο 83’ να κρατάει όρθιο τον ΟΦΗ στην κεφαλιά του Εντιαγέ αποκρούοντας σωτήρια σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα, οι όποιες προσπάθειες των «κίτρινων» δεν καρποφόρησαν και έτσι το 0-0 παρέμεινε έως το φινάλε για τις δύο ομάδες που μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), με βοηθούς τους Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Απτόσογλου (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Περράκης (Αθηνών)

Στο VAR βρέθηκε ο Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ενώ ΑVAR ήταν ο Σαμοΐλης (Αθηνών).

Κίτρινες: 90'+2 Καμαρά - 32’ Πασαλίδης, 62’ Διαμαντής, 74’ Γκαγιέχος.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Εντιαγέ, Σάσα, Μαντσίνι (86’ Χαϊροβιτς), Μπερτόγλιο (78’ Μάνος), Μπρούνο Γκάμα (57’ Ιτούρμπε), Καμαρά.

OΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (55’ λ.τρ. Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Ντε Γκούζμαν, Γκαγιέγος, Καμάου (76’ Ουές), Νέιρα (76’ Σελίμοβιτς), Φαν Ντάινεν (63’ Λάμπρου), Καστάνιος (63’ Ντουρμισάι).