25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:13

Πλήρωσε την κακή αρχή, άξιζε το Χ η Λαμία στο Πανθεσσαλικό

Νίκη με 2-1 για τον Βόλο απέναντι στους Στερεοελλαδίτες με την ομάδα του Αμπασκάλ να εκμεταλλεύεται το καλό της ημίχρονο * Καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γρηγορίου * Έγραψε... ιστορία ο Λουκάς Βύντρα

Πρεμιέρα στη Σούπερ Λίγκα 1 της σεζόν 2021-2022 για Βόλο και Λαμία το βράδυ της Κυριακής (12/9) και οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι σε όσους το παρακολούθησαν.

Τρία γκολ, αρκετές ευκαιρίες και τελικά νικητής ο Βόλος με 2-1, με τους Θεσσαλούς να κάνουν το 3/3 σε πρεμιέρες και να μπαίνουν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ εκμεταλλεύτηκε το καλό της ημίχρονο, το πρώτο, βάζοντας τις βάσεις νίκης με το 2-0, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία ήταν καλύτερη, μείωσε σε 2-1 και σίγουρα άξιζε κάτι καλύτερο.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου εντόπισε τα λάθη της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα δείγμα του πόσο κακό πρόσωπο έδειξαν ορισμένοι παίκτες όπως π.χ. ο Ντάνιελ Αντέτζο ο οποίος από δικό του λάθος προήλθε το 1-0, ενώ είχε… συμμετοχή και στο δεύτερο τέρμα. Πράγματι η Λαμία θα μπορούσε με την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο να φύγει με τον βαθμό από το Πανθεσσαλικό.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν με το… καλησπέρα σας τις διαθέσεις τους καθώς στα πρώτα δευτερόλεπτα έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0, αλλά το πλασέ του Ρεγκαντίν από κοντά πέρασε άουτ.

Αφού δεν έγινε το 1-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα έγινε στο 8’ όταν σε εκτέλεση φάουλ από τον Ρομέρο και αφού ο Σαράνοφ βρήκε λίγο την μπάλα πριν αυτή σταματήσει στο αριστερό δοκάρι, ο Αντέτζο δεν υπολόγισε σωστά και έτσι ο Μπαρτόλο είπε «ευχαριστώ» στον αμυντικό της Λαμίας κάνοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πατούσαν καλά στο πρώτο μέρος, είχαν χάσει τόσο το κέντρο, όσο και τις μονομαχίες και απειλούσαν μόνο με στατικές φάσεις όπως στο 11’ με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου και στο 18’ με το φάουλ του Γκέντσογλου, αμφότερα πέρασαν άουτ.

Ο καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, Βόλος, θα μπορούσε στο 30’ να κάνει το 2-0 μετά από οργανωμένη επίθεση και τελικό αποδέκτη τον Μπαρτόλο ο οποίος από το ύψος της περιοχής δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ο Σαράνοφ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τελικά, στο 42’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 όταν με ωραία ενέργεια ο Ρεγκατίν από τα δεξιά βρήκε τον Φερνάντες και αυτός με τη μία στον Φαν Βέερτ ο οποίος παρά το μαρκάρισμα του Αντέτζο έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Οι κινήσεις του Γρηγορίου στην ανάπαυλα με τους Τιρόνε, Μανουσάκη, Μαζουλουξή άλλαξαν άρδην την εικόνα των Λαμιωτών κάτι που φάνηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι, στο 46’ ο Μαρτίνεθ με σουτ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κλέιμαν ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Τιρόνε βρήκε τον Μαζουλουξή το πλασέ του οποίου πέρασε άουτ. Τελικά στο 52’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ με χείρα βοηθείας από τον Κλέιμαν. Ο πορτιέρο του Βόλου δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Τιρόνε πίεσε και έτσι έγινε το λάθος με τον άσο της Λαμίας να μην το αφήνει ανεκμετάλλευτο για το 2-1.

Πέντε λεπτά μετά από ωραία συνεργασία Καραμάνου, Τιρόνε, Νούνιες ο τελευταίος από κοντά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 2-2 καθώς από το ωραίο τελείωμά του η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 67’ ο Τιρόνε με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και περνώντας σαν σταματημένους τους αντιπάλους του, θα μπορούσε να σκοράρει, όμως όλα τα χάλασε στην τελική προσπάθεια. Ένα λεπτό μετά εντυπωσιακή προσπάθεια του Ρόμανιτς από τα αριστερά, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

Νωρίτερα, στο 63’ ο Γκρίλο για τον Βόλο με κεφαλιά κέρδισε τους πάντες στον αέρα, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ, ενώ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να βγάλουν χωρίς άγχος το τρίλεπτο των καθυστερήσεων, αν στο 91’ ο Ρεγκατέν είχε καλύτερη αντίδραση στα λαμιώτικα καρέ.

Στο 83’ ο Λουκάς Βύντρα πέρασε στο ματς αντί του Τζανετόπουλου και έγραψε ιστορία… και αυτό διότι ο έμπειρος αμυντικός έγινε ο γηραιότερος που αγωνίστηκε σε παιχνίδι Α’ Εθνικής ή Σούπερ Λίγκας, σε ηλικία 40 χρονών, 7 μηνών και 7 ημερών.

Φεράρι, Μπαρτόλο, Ρεγκαντίν και Πουρίτα οι καλύτεροι των νικητών, Τιρόνε, Μαζουλουξής, Ρόμανιτς και Νούνιες ξεχώρισαν από πλευράς Λαμίας.

Κίτρινες: 84’ Σοάρες - 7’ Γκέντσογλου, 37’ Νούνιες

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Παπαπέτρου (Αθηνών), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), ΑVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ροσέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Σοάρες), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φερνάντες (85’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Αντέτζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ Βύντρα), Άνχελ Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Νούνιες, Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Γκέντσογλου (46’ Τιρόνε), Καραμάνος (73’ Μανούσος), Ρόμανιτς.