19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:38

Ενθουσιώδης ο Παναθηναϊκός, σκόρπισε με 4-0 τον… άρρωστο αμυντικά Απόλλωνα Σμύρνης

Θριαμβευτική πρεμιέρα για τους «πράσινους» με Βιτάλ σε μεγάλα κέφια * Είχαν και δύο δοκάρια οι νικητές * Αδίκησε τον εαυτό της η «Ελαφρά Ταξιαρχία», που έμεινε με 10 από το 53’ και είχε ένα δοκάρι

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Καλύτερα δεν θα μπορούσε να φανταστεί την πρεμιέρα του ο Παναθηναϊκός… Οι «πράσινοι» θριάμβευσαν με 4-0 του Απόλλωνα Σμύρνης το βράδυ του Σαββάτου (11/9) στη Λεωφόρο και με μια ενθουσιώδης εμφάνιση πήραν το τρίποντο στο ξεκίνημα της Σούπερ Λίγκας 1 για τη σεζόν 2021-22.

Από την άλλη η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δικαιούται να είναι στεναχωρημένη για δύο λόγους, αφενός γιατί δεν άξιζε να φτάσει σε τέτοια συντριβή και αφετέρου γιατί έδειξε πως είναι… άρρωστη αμυντικά και συγκεκριμένα με αυτό το δίδυμο στόπερ θα έχει τεράστια προβλήματα στο πρωτάθλημα.

Επί της ουσίας οι «κυανόλευκοι» του Γιάννη Πετράκη αδίκησαν κατάφορα τους εαυτούς τους σε ένα ματς, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 25’, αλλά εν συνεχεία ήρθαν τα πάνω – κάτω για αυτούς και συνδυαστικά πλήρωσαν και το γεγονός πως έμειναν σχεδόν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο… Κι αυτό καθώς στο 53’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο απρόσεκτος και συνήθης ύποπτος στα φάουλ Φατιόν βρέθηκε στον ρέφερι Σιδηρόπουλο, που δεν έκανε τα στραβά μάτια και τον απέβαλε.

Το «τριφύλλι» από την άλλη μπορεί να πανηγυρίζει γιατί άρχισε με μια νίκη τονωτική ένεση για τη συνέχεια, κερδίζει τον ούτως ή άλλως καχύποπτο και εναντίον του Αλαφούζου κόσμο του και έβγαλε ποιότητα μεσοεπιθετικά.

Ο Βιτάλ ήταν ορεξάτος και χάρμα κατά διαστήματα φανερώνοντας πτυχές του ταλέντου του και υπό προϋποθέσεις μπορεί να μετατραπεί σε ηγέτη της ομάδας…

Ένα «πράσινο» τρίλεπτο αρκούσε για το 1-0 και η… μαχαιριά

Το ματς ξεκίνησε εκ διαμέτρου αντίθετα απ’ ότι η τελική του κατάληξη… Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν εξαιρετικός στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα της Λεωφόρου. Δεν είναι διόλου υπερβολή να ειπωθεί ότι σε αυτό το διάστημα είχε όχι απλά τον έλεγχο αλλά και την κυριαρχία σε τέτοιο βαθμό, που ο Παναθηναϊκός πέρασε το κέντρο ελάχιστες φορές.

Κόντρα σε αυτή την εικόνα όμως ένα «πράσινο» τρίλεπτο αρκούσε όχι απλά να γυρίσει τις εντυπώσεις, αλλά να δώσει το προβάδισμα στους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του τελική στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στο 27’ σε μακρινό σουτ του Πέρεθ για να διπλασιάσει τα δοκάρια του στο αμέσως επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Αϊτόρ σε συνδυασμό με την επέμβαση Βέρλχουστ.

Εν τέλει στην τρίτη επίσκεψη των γηπεδούχων στα αντίπαλα καρέ ήρθε το γκολ… Ήταν το 30’ όταν ο Βιτάλ σούταρε δυνατά, ο Βέρλχουστ απέκρουσε ασθενώς (και φέρει ευθύνη) και ο Μαουρίσιο με κοντινή προβολή στην επαναφορά έκανε το 1-0.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έδειξε σοκαρισμένη για ένα περίπου 10λεπτο, αλλά εν συνεχεία πήρε πάλι το κέντρο και την πρωτοβουλία προσπαθώντας να απειλήσει… Μάταια όμως, αφού κόντρα στη ροή ο Καρλίτος με σκαφτό σουτ στο 45’+1 δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στο «τριφύλλι». Τέρμα… μαχαιριά για τους φιλοξενούμενους στο σημείο που το δέχονται και σχεδόν εξασφάλιση τρίποντου για τους «πράσινους».

Η αποβολή, η χαριστική βολή από τα έκθετα στόπερ και η γκολάρα του Αλεξανδρόπουλου

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο… Δηλαδή ο Απόλλων Σμύρνης μπήκε καλύτερα, αλλά αυτή η κατάσταση είχε μικρότερη διάρκεια.

Οι «κυανόλευκοι» χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάουντα στο 49’ για να μειώσουν γρήγορα και να μπουν εκ νέου στη διεκδίκηση, αλλά σαν να μην τους έφτανε η αστοχία τους στο 53’ μένουν και με δέκα!

Ο συνήθης ύποπτος Φατιόν, που είχε ήδη μια κίτρινη από το α’ ημίχρονο κάνει επικίνδυνο παίξιμο στο κέντρο σε προσπάθεια του Αλεξανδρόπουλου, ο ρέφερι Σιδηρόπουλος είναι κοντά, πάει με το γράμμα του κανονισμού δεν του την… χαρίζει και τον αποβάλει!

Έτσι με 2-0 στην πλάτη και με παίκτη λιγότερο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είναι ουσιαστικά τελειωμένη. Παρόλα αυτά οι «κυανόλευκοι» δεν τα παρατούν και δεν πετούν λευκή πετσέτα μεσοεπιθετικά… Πιέζουν και στο 63’ χάνουν σημαντική ευκαιρία σε κεφαλιά του Παμλίδη και στο 72’ ακόμα μία με τον Λα Πάρα.

Το ματς στο «Απόστολος Νικολαΐδης» όμως έκρυβε πολλά ακόμα…

Έτσι στο 73’ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Απόλλωνα Σμύρνης δίνει τη… χαριστική βολή. Ο Ντομίνγκες «πουλά» την μπάλα, ο Λισγάρας αδυνατεί να προλάβει και ο Καρλίτος φεύγοντας στην πλάτη του τελευταίου, περνά μέχρι και τον Βέρλχουστ για να σουτάρει σε κενή εστία για το 3-0 του Παναθηναϊκού.

Όσο για το… κερασάκι στην τούρτα των «πράσινων» αυτό ήταν η γκολάρα του Αλεξανδρόπουλου, ο οποίος με σουτ από τα 25 μέτρα σημάδεψε το «γάμα» της εστίας των φιλοξενούμενων για το τελικό 4-0 στο 83’.

Έπειτα ο Απόλλων Σμύρνης απογοητεύτηκε, τα πάντα είχαν κριθεί, ωστόσο, μέτρησε δοκάρι σε κεφαλιά του Ιωαννίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+3), αλλά το τέρμα της τιμής δεν ήρθε ποτέ.

Εν κατακλείδι ο Παναθηναϊκός έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει αν και περισσότερο απ’ ότι του επιτρέπει η εμφάνιση, αλλά αυτό το δικαίωμα του το δίνει το σκορ και εν μέρει ο χαμένος Απόλλων Σμύρνης, που έδειξε… άρρωστος αμυντικά, πέρα από τη γκίνια του.

Η δε «Ελαφρά Ταξιαρχία» πέρα από τη δεδομένη προβληματική στο συγκεκριμένοι δίδυμο των στόπερ εκ του αποτελέσματος «πλήρωσε» το ότι μάρκαρε ψηλά… Βέβαια δεν κλείστηκε ούτε λεπτό και άρεσε σαν ομάδα, αλλά άμα είσαι ωραίος και τρως τέσσερα έχει μέγα θέμα.

Κορυφαίος για τους νικητές όπως αντιληφθήκατε και στον πρόλογο ήταν ο Βιτάλ, που μοιραία δημιουργεί προσδοκίες, φρέσκος ο Μαουρίσιο, θετικότατος ο Καρλίτος και ωραίος ο Λούτνκβιστ, ενώ στους διακριθέντες ασφαλώς συγκαταλέγεται ο Αλεξανδρόπουλος (δεν έβαλε μόνο γκολ για χάι λαίτς αλλά κέρδισε και την αποβολή).

Από πλευράς Απόλλων Σμύρνης, που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να μιλά για μαγική εικόνα ως προς το μέγεθος της ήττας ασφαλώς ξεχώρισαν οι Σλίβκα, Κάστρο (και οι δύο έκαναν καλή δουλειά στο κέντρο), κάτι παραπάνω από φιλότιμος ήταν ο Ντάουντα, θετικός ο Τουτουαρίμα και φυσικά ο κινητικότατος Σαχλί. Στοιχεία ελπιδοφόρα άφησε πάντως και ο Λα Πάρα όσο έπαιξε.

Και μπορεί να φαντάζει υπερβολικό αυτός που χάνει με 4-0 να έχει τόσους καλούς, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα… Πρωτόγνωρο ίσως, αλλά για αυτό και είναι άδικο αυτό που μένει στο τέλος, που είναι πάντα και μόνο το αποτελεσμα... Μιλάμε ότι ο Απόλλων Σμύρνης είχε μέσα στη Λεωφόρο 10 τελικές και ο Παναθηναϊκός 9, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στο πλεκτό τέσσερις φορές έναντι καμίας!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς τον Κωσταρά του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών και βοηθός από τον ίδιο Σύνδεσμο ο Φωτόπουλος.

Κίτρινες: 12' Πέρεθ, 19' Μαουρίσιο, 64' Χουάνκαρ - 10' Κάστρο, 26' Σλίβκα, 37' Φατιόν, 64' Τσιλούλης, 80' Ντομίνγκες.

Κόκκινες: 53' Φατιόν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (46' λ. τρ. Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (66' Χατζηγιοβάνης), Βιτάλ (75' Παλάσιος), Λούτνκβιστ (46' Φ. Ιωαννίδης), Καρλίτος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Σαχλί (55' Παμλίδης), Σλίβκα (65' Ματέι), Τσιλούλης (65' Φαν Λα Πάρα), Ντάουντα (65' Ν. Ιωαννίδης).