27/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Αυγούστου 2021 - 00:10

Πρεμιέρα με τριάρα για τη Λίβερπουλ

Οι «κόκκινοι», με τον Κώστα Τσιμίκα στην ενδεκάδα, νίκησαν εύκολα με 3-0 τη Νόριτς του Δημήτρη Γιαννούλη, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός

Δια περιπάτου πέρασε από την έδρα της Νόριτς η Λίβερπουλ νικώντας άνετα με 3-0, το Σάββατο (14/8), στην πρεμιέρα της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Τσίμικας, ενώ από την άλλη πλευρά έπαιξε μόνο ο Δημήτρης Γιαννούλης, με τον Χρήστο Τζόλη να μένει στον πάγκο.

Οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ στο 26’ με τον Ζότα, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Σαλάχ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ ήλεγξε πλήρως το ματς και στο 65’ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Σαλάχ έστρωσε στον Φιρμίνο και εκείνος σκόραρε για το 0-2. Έντεκα λεπτά μετά, ο Σαλάχ έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης νικώντας με ωραίο σουτ τον Κρουλ για το τελικό 0-3.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (13/8)

Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 2-0 (22' Κάνιος, 73' Νόργκααρντ)

Σάββατο (14/8)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λιντς 5-1 (30', 54', 60' Μπρούνο Φερνάντες, 52' Γκρίνγουντ, 68' Φρεντ - 48' Έιλινγκ)

Γουότφορντ - Άστον Βίλα 3-2 (10' Ντένις, 42' Σαρ, 67' Ερνάντες - 70' ΜακΓκιν, 90+7' πέν. Ινγκς)

Έβερτον - Σαουθάμπτον 3-1 (47' Ριτσάρλισον, 76' Ντουκουρά, 81' Κάλβερτ-Λιούιν - 22' Άρμστρονγκ)

Λέστερ - Γουλβς 1-0 (41' Βάρντι)

Μπέρνλι - Μπράιτον 1-2 (2' Ταρκόφσκι - 73' Μοπέ, 78' ΜακΆλιστερ)

Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (27' Αλόνσο, 40' Πούλισικ, 58' Τσαλόμπα)

Νόριτς - Λίβερπουλ 0-3 (26' Ζότα, 65' Φιρμίνο, 76' Σαλάχ)