06/05/2024
Conference League | Τρίτη 3 Αυγούστου 2021 - 23:39

Έχασε στο Δουβλίνο, αλλά δεν… τελείωσε ακόμα ο ΠΑΟΚ

Η Μποέμιαν νίκησε με 2-1 τους Θεσσαλονικείς και τους έβαλε δύσκολα, ωστόσο, το γκολ του Ολιβέιρα αφήνει ελπίδες στην ρεβάνς της Τούμπας

Το… ατύχημα στο Δουβλίνο έγινε από τον ΠΑΟΚ, που μπορεί, όμως, να αποφύγει σε… δυστύχημα χάρη στο τέρμα του Ολιβέιρα. Κι αυτό διότι ο Πορτογάλος σέντερ φορ «γλύκανε» την ήττα των «ασπρόμαυρων» από την Μποέμιαν στο τελικό 2-1 στο α’ αγώνα της 3ης προκριματικής φάσης του  Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ το βράδυ της Τρίτης (3/8) στο «Αβίβα».

Οι Θεσσαλονικείς εμφανίστηκαν ανέτοιμοι στην πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεων τους για τη νέα σεζόν και κινδυνεύουν μεν με οδυνηρό αποκλεισμό, αλλά δεν… τελείωσαν, κοινώς δεν είναι καταδικασμένοι. Το ότι έχασαν με 2-1 και παρά το γεγονός ότι δεν μετρά πλέον ως πλεονέκτημα το εκτός έδρας γκολ τους δίνει ελπίδες ανατροπής εν όψει της ρεβάνς της Τούμπας στις 12 Αυγούστου προκειμένου να συνεχίσουν για να διεκδικήσουν την είσοδο τους στους ομίλους της διοργάνωσης μέσω των πλέι οφ με τον νικητή του ζευγαριού Χιμπέρνιαν - Ριέκα…

Βέβαια όλα αυτά τη δεδομένη στιγμή είναι θεωρητικά και ασφαλώς τώρα το αβαντάζ το έχουν οι Ιρλανδοί, οι οποίοι επέδειξαν ότι είναι άκρως επικίνδυνοι.

Φυσικά βρήκαν και τα έκαναν όλα αυτά, αφού ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος της περίστασης, πέταξε ένα ημίχρονο, ενώ βρέθηκε φάτσα με τον ευρωπαϊκό θάνατο με το... καλησπέρα εφόσον έμενα το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Η χαμένη ευκαιρία στο ξεκίνημα, η φλυαρία και το διπλό χτύπημα του Κόουτ

Κι όμως το ματς ίσως να είχε διαφορετική εξέλιξη… Βέβαια με τα αν δεν γράφεται ιστορία, αλλά είναι γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ στο 2’ άγγιξε το 0-1, αλλά τόσο ο Ολιβέιρα όσο και ο Α. Ζίβκοβιτς σε δεύτερο χρόνο δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα των Ιρλανδών.

Οι Θεσσαλονικείς εν συνεχεία άρχισαν να… σβήνουν και απλά κράτησαν μια φλύαρη και ανούσια κατοχή μπάλας. Έτσι στο 23’ χωρίς να το καταλάβουν καλά καλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Λάθος του Μιχαηλίδη, σέντρα από τα δεξιά της επίθεσης των γηπεδούχων και ο Κόουτ με κοντινή προβολή νικά τον Πασχαλάκη για να δώσει το προβάδισμα στη Μποέμιαν.

Το ματς στη συνέχεια δεν άλλαξε εικόνα με τους γηπεδούχους να έχουν ψυχολογικό αβαντάζ και τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται ανεπιτυχώς, αφού δεν μπορούσαν επί της ουσίας να απειλήσουν πνιγμένοι στη μετριότητα.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου επιφύλαξε ακόμα πιο αρνητική έκπληξη για τον ΠΑΟΚ… Οι Ιρλανδοί μετά από μια κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έκαναν το 2-0 με δράστη πάλι τον Κόουτ στο 52’, ο οποίος σούταρε διαγώνια και εκτός περιοχής για να εκθέσει τον Πασχαλάκη (φέρει μεγάλη ευθύνη) εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των 8.000 οπαδών των γηπεδούχων.

Το δεύτερο τέρμα της Μποέμιαν ξύπνησε και τον Λουτσέσκου, ο οποίος περίπου δέκα λεπτά αργότερα αποφάσισε να βοηθήσει την ομάδα του και να ρίξει νέο αίμα στην ενδεκάδα με τρεις μαζεμένες αρχικά αλλαγές…

Οι Ιρλανδοί όσο περνούσε η ώρα έκαναν καθυστερήσεις και προσπαθούσαν γενικά να κρατήσουν το υπέροχο για αυτούς 2-0 αμυνόμενοι με κάθε τρόπο, αλλά ο ΠΑΟΚ σταδιακά ζωντάνεψε και το πάλεψε… Έτσι το γκολ για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε στο 77’ με τον Ολιβέιρα για το τελικό αποτέλεσμα, που δίνει ελπίδες υπό προϋποθέσεις για ανατροπή αυτής της μετριότατης βραδιάς στο Δουβλίνο.

Για τους Ιρλανδούς εννοείται ότι κορυφαίος και πολυτιμότερος ήταν ο δις σκόρερ Κόουτ και τον ακολούθησαν οι Τζ. Κέλι, Μπρέσλιν και Μπάκλεϊ, ενώ για τον ΠΑΟΚ μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε ο Ολιβέιρα, φιλότιμο έβγαλε ο Βιεϊρίνια και βοήθησαν οι είσοδοι Τζόλη και Μπίσεσβαρ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Άντι Μούνουκα (Φινλανδός).

Κίτρινες: 66’ Μπρέσλιν, 90’ Μπάκλεϊ  - 62’ Ολιβέιρα

ΜΠΟΕΜΙΑΝ (Κιθ Λονγκ): Τάλμπoτ, Λάιονς, Κρόνγουολ (82' Φίνερτι), Σ. Κέλι, Μπρέσλιν, Κόουτ (87' Γουόρντ), Ντεβόι (76' Λέβινγκστον), Μπάκλεϊ, Μπαρτ (87' Γουίλσον), Τζ. Κέλι, Τίρνι.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι (63' Κούρτιτς), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (69' Μουργκ), Καγκάβα (63' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (63' Τζόλης), Ολιβέιρα (82' Σφιντέρσκι).