26/04/2024
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ | Κυριακή 1 Αυγούστου 2021 - 21:53

Φιλική νίκη με 4-0 του Αστέρα Τρίπολης επί του Ιωνικού

Με Ριέρα και Τιλίκα σε μεγάλη φόρμα, οι Αρκάδες έδειξαν πως είναι σε καλή κατάσταση

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ριέρα και Τιλίκα ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση την Κυριακή (1/8) στο «Θ. Κολοκοτρώνης», του Ιωνικού με 4-0.

Οι Αρκάδες από νωρίς έδειξαν πως ήταν σε καλή κατάσταση και είχαν αρκετές ευκαιρίες τα πρώτα λεπτά να ανοίξουν το σκορ. Η επίτευξη του πρώτου τέρματος όμως ήρθε στο 24'. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ριέρα εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας του Ιωνικού και έβγαλε την μπαλιά στον Μπενίτο, ο οποίος με προβολή έκανε το 1-0. Το δεύτερο τέρμα δεν άργησε να έρθει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ριέρα θα συνεργαστεί πολύ ωραία με τον Σανταφέ, με τον τελευταίο να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή και τον κύριο Διαμαντόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Ριέρα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ήρθαν οι αλλαγές προσώπων στα αρχικά σχήματα των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να μην έχει πλούσιο θέαμα το παιχνίδι. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι επιφύλλασαν και άλλο ένα γκολ. Η επίτευξη του ήρθε στο 87' όταν ο Τιλίκα με τον Ρετζίς συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να πλασάρει και να γράφει το τελικό 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Τιλίκα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τους...

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Μίλαν Ράσταβατς) Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρσία, Ατιένθα, Τασουλής, Σανταφέ, Κανελλόπουλος, Καπίγια, Ριέρα, Σίτο, Μπενίτο.

ΙΩΝΙΚΟΣ(Δημήτρης Σπανός) Χουτεσιώτης, Ντελγκάδο, Βαλεριάνος, Βαφέας, Σάντσες, Ντάλσιο, Πογοσιάν, Ματσούκας, Μπουένο, Αοσμάν, Ιατρούδης.