19/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Κυριακή 25 Ιουλίου 2021 - 18:55

Προβλημάτισε ο Παναθηναϊκός

Φιλική τριάρα της Άλκμααρ κόντρα στους «πράσινους» (3-0)

Πολλή δουλειά έχει μπροστά του ο Παναθηναϊκός για να δείξει μια καλή αγωνιστική εικόνα, όπως φανέρωσε και η κυριακάτικη (25/7) ήττα με 3-0 από την Άλκμααρ σε φιλικό παιχνίδι.

Στο δεύτερο τεστ επί ολλανδικού εδάφους οι «πράσινοι» προβλημάτισαν τόσο με τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στο επιθετικό κομμάτι όσο και με τις αδυναμίες που εμφάνισαν ανασταλτικά, αν και βέβαια είναι πολύ νωρίς για ουσιαστικά συμπεράσματα, αλλά είναι και προφανές ότι χρειάζονται μεταγραφική ενίσχυση.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ στο 12', με τον Κάρλσον να βρίσκει δίχτυα με εναέριο τακουνάκι σε φάση που οι αμυντικοί του «τριφυλλιού» δεν μπόρεσαν να βγάλουν σε θέση οφσάιντ τους αντιπάλους τους.

Στο 22' και το 34' ο Διούδης έκανε σπουδαίες αποκρούσεις στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουγκαβάρα και το σουτ του Ράιντερς αντίστοιχα, για να επέμβει αποτελεσματικά και στο πλασέ του Χατζηδιάκου στο 65' από επίκαιρη θέση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό καταγράφηκε η μοναδική σημαντική ευκαιρία του «τριφυλλιού» στην αναμέτρηση, με τον Καρλίτος να πιάνει το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής και με τον γκολκίπερ Φέρχουλστ να διώχνει με το πόδι.

Πέραν τούτου ουδέν για τον ΠΑΟ, που στα τελευταία λεπτά είδε την ΑΖ να ανεβάζει την πίεσή της στο γήπεδο και αυτή καρποφόρησε δις, με τον Παυλίδη στο 84' να κερδίζει τις κόντρες και με πλασέ να βρίσκει δίχτυα για το 2-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράιντερς, νικώντας τον Ξενόπουλο με σουτ και ύστερα από αδυναμία των ποδοσφαιριστών του Γιοβάνοβιτς να διώξουν την μπάλα εκτός περιοχής.

Η σύνθεση της Άλκμααρ: Φέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος, Ίντι, Ντε Βιτ, Κάρλσον, Έβγέν, Κλάσι, Ράιντερς, Όστινγκ, Γκούντμουντσον.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σιδεράς, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Σαβιέρ, Ενγκμπακοτό, Βιγιαφάνιες, Μακέντα.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ξενόπουλος, Αϊτόρ, Μαουρίσιο, Iωαννίδης, Αθανασακόπουλος, Σάντσες, Χατζηθεοδωρίδης, Σερπέζης.