25/04/2024
Αρχείο Σπορ | Κυριακή 25 Ιουλίου 2021 - 19:18

Ήττα με το... καλημέρα για τις ΗΠΑ στο Τόκιο

Η Γαλλία νίκησε με 83-76 τους ΝΒΑers

Μόνο άτρωτη δεν είναι η ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κάτι που αποδείχθηκε από το πρώτο τους κιόλας παιχνίδι την Κυριακή (25/7) και με την ήττα από τη Γαλλία με 83-76 για τον 2ο όμιλο.

Οι ΝΒΑers του Γκρεγκ Πόποβιτς ήταν όπως έπρεπε μόνο στο πρώτο 20λεπτο (37-45), αλλά στο β' ημίχρονο ένας Γάλλος ΝΒΑer, o Φουρνιέ των Μπόστον Σέλτικς, ήταν αυτός που τους εκτέλεσε στην επίθεση (τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους) κι ενώ οι Αμερικανοί «κόλλησαν» επιθετικά.

Έτσι, προέκυψε η ήττα που ήταν και η πρώτη σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 2004 και το 89-81 από την Αργεντινή στον ημιτελικό της Αθήνας.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 37-45, 62-56, 83-76

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 5 (1), Ντε Κολό 13 (2), Φουρνιέ 28 (4), Γκομπέρ 14, Ερτέλ 5 (1), Κορνελί, Φαλ 7, Λουαού-Καμπαρό 2, Πουαριέ 3, Γιαμπουσέλε 6.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Αντεμπάγιο 12, Χόλιντεϊ 18 (3), Λαβίν 8 (2), Λίλαρντ 11 (3), Τέιτουμ 9 (1), Μπούκερ 4, Ντουράντ 10 (1), Γκριν 2, Τζόνσον, ΜακΓκι 2, Μίντλετον.