26/04/2024
ΠΑΟΚ | Κυριακή 25 Ιουλίου 2021 - 17:25

Με... φιλική ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» επιβλήθηκαν της Φέγενορντ με 2-1

Νικηφόρα έκλεισε ο ΠΑΟΚ τον κύκλο των φιλικών του αγώνων στην Ολλανδία, επικρατώντας την Κυριακή (25/7) της Φέγενορντ με 2-1 στο «Ντε Κάιπ».

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε τις δοκιμές του, χρησιμοποίησε πολλούς παίκτες και σίγουρα θα πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος βλέποντας την ομάδα του να αντιδρά ύστερα από το πολύ γρήγορο γκολ που δέχθηκε.

Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2o λεπτό και ήταν ο Μπούχερ που βρήκε δίχτυα με κοντινό σουτ ύστερα από κόντρες, για να ισοφαρίσουν οι κυπελλούχοι Ελλάδας στο 14' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζόλη, παράβαση που κέρδισε ο Ολιβέιρα σε ανατροπή του από τον γκολκίπερ Μπίλοου.

Στο 42' οι Ολλανδοί άγγιξαν το 2-1, με τον Λίντσεν να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει η ανατροπή για τους «ασπρόμαυρους» χάρη στο γκολ του Κούτσια στο 52', που επωφελήθηκε από κακή αντίδραση του Μπίλοου σε γύρισμα του Μουργκ από αριστερά.

Στο 66' ο Πασχαλάκης έκανε σημαντική απόκρουση στο τετ α τετ με τον Μπιλάμπο, χωρίς να υπάρξει κάτι ιδιαίτερο από εκεί και πέρα και ο ΠΑΟΚ πήρε την τρίτη σερί φιλική του νίκη.

Η σύνθεση της Φέγενορντ: Μπίλοου, Πέντερσεν, Μπούχερ, Σένεσι, Μαλάτσια, Κοκτσού, Τιλ, Τούρνστρα, Λίντσεν, Μπάνις, Σινιστέρα.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Εσίτι, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Καγκάβα, Ολιβέιρα.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Μουργκ, Ελ Καντουρί, Κούτσιας, Βρακάς, Μιχάι, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Κωνσταντέλιας.