27/04/2024
Αρχείο Σπορ | Κυριακή 25 Ιουλίου 2021 - 19:56

Τένις: Με τον Τιαφόε στον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς

Έμαθε τον αντίπαλό του για τη συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά ο Έλληνας αθλητής

Μετά το επιτυχημένο πρώτο τεστ απέναντι στον Γερμανό Κολσράιμπερ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προετοιμάζεται από τώρα για τον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά στο Τόκιο.

Μάλιστα, ο Έλληνας αθλητής και πληροφορήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (25/7) ότι αντίπαλός του σε αυτή τη «μάχη» θα είναι ο Αμερικανός Φράνσις Τιαφόε.

Ο Τιαφόε προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Σουνγού Κβον (Νότια Κορέα) σε μόλις 69 λεπτά αγώνα.

Μάλιστα, ο Αμερικανός αντιμετώπισε πρόσφατα τον Έλληνα πρωταθλητή στο Γουίμπλεντον και τον νίκησε με 3-0 σετ.

Πάντως, είναι ιδανική συγκυρία για τον Έλληνα αθλητή, προκειμένου να διεκδικήσει μία άτυπη ρεβάνς για εκείνον τον αποκλεισμό και να συνεχίσει στον τρίτο γύρο στην πρώτη Ολυμπιάδα της καριέρας του.