08/05/2024
Αρχείο Σπορ | Κυριακή 25 Ιουλίου 2021 - 13:28

Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε δύσκολα στον Φίλιπ Κολσράιμπερ με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3) και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να ίδρωσε αλλά εν τέλει έκαμψε την αντίσταση του Γερμανού Κολσράϊμπερ, την Κυριακή (25/7) με 2-1 σετ (3-6, 6-3. 3-6) και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις.

Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο τένις, ο Έλληνας αθλητής κατάφερε να πανηγυρίσει, πιο δύσκολα απ’ ότι θα φανταζόταν και ο ίδιος την πρόκριση στον Β’ γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά στο Τόκιο, έστω κι αν χρειάστηκε να ιδρώσει απέναντι στον Γερμανό βετεράνο του αθλήματος, Φίλιπ Κολσράϊμπερ.

Ο Στέφανος ήλεγξε πλήρως το πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-3, ωστόσο «θόλωσε» στο δεύτερο, δίνονταν την ευκαιρία για ισοφάριση στον πολύπειρο αντίπαλό του.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε αισθητά το παιχνίδι του, αντιμετώπισε με ωριμότητα τις κρίσιμες μπαλιές και αποχώρησε νικητής από το «Ariake tennis Park».

Τα σετ: 6-3, 3-6, 6-3 (2-1)