26/04/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 22 Ιουνίου 2021 - 10:00

Η Αργεντινή στην κορυφή, μοιρασιά και πρώτος βαθμός για την Ουρουγουάη (videos)

Η «αλμπισελέστε» επικράτησε 1-0 της Παραγουάης και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου στο CopaAmerica * Ισόπαλες (1-1) Χιλή και «σελέστε»

Η Αργεντινή επικράτησε 1-0 της Παραγουάης, τα ξημερώματα της Τρίτης (22/6) και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου της στο Copa America. Το συγκεκριμένο ματς είχε ιστορική σημασία για τον Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έφτασε τις 147 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα και έπιασε στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Χαβιέ Μαστσεράνο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Αργεντινή καθάρισε το ματς νωρίς. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Μέσι συνεργάστηκε με τον Ντι Μαρία, ο τελευταίος με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Γκόμες κι εκείνος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Αργεντινή είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν το κατάφερε. Από την πλευρά της η Παραγουάη ήταν πιο απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι παίκτες της δεν μπορούσαν να τελειώσουν σωστά τις φάσεις που δημιούργησαν κι έτσι έμεινε το 1-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αργεντινή έφτασε τους επτά βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της.

Αργεντινή: Μαρτίνεζ, Μολίνα, Ρομέρο, Πεσέλ, Ταγλιαφίκο, Ροντρίγκεζ, Παρέδες, Ντι Μαρία, Μέσι, Γκόμες, Αγκουέρο

Παραγουάη: Σίλβα, Εσπίνολα, Αλόνσο, Γκόμεζ, Ντουάρτε, Κούμπας, Πίρις ντα Μότα, Αν. Ρομέρο, Αλ. Ρομέρο, Αλμιρόν, Άβαλος

Λίγο νωρίτερα είχαμε και ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στη Χιλή και την Ουρουγουάη.

Συγκεκριμένα, τον πρώτο της βαθμό στο 47ο Copa America πήρε η Ουρουγουάη μετά την ισοπαλία της με 1-1 κόντρα στη Χιλή στο δεύτερο παιχνίδι της στη διοργάνωση.

Οι Χιλιανοί προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό, με τον Βάργκας να στέλνει με όμορφο πλασέ απο πλάγια δεξιά τη μπάλα στα δίχτυα. Η Ουρουγουάη αύξησε την πίεση της και στο 66', ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Σουάρες μετά απο κόρνερ και ασίστ του Βετσίνο με το κεφάλι, όμως το πόδι του Βιδάλ στέρησε τη δυνατότητα στον επιθετικό της Ατλέτικο Μαδρίτης να χριστεί σκόρερ, καθώς χρεώθηκε ως αυτογκόλ.

Καβάνι και Σουάρες λίγο πριν το τέλος, είχαν την ευκαιρία να χαρίσουν τη νίκη στην Ουρουγουάη, όμως οι προσπάθειες τους δεν στέφθηκαν με επιτυχία.

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Γκονσάλες, Χιμένες, Γκοντίν, Βίνια, Βεσίνο, Βαλβέρδε, Ντε λα Κρους, Αρασκαέτα, Σουάρες, Καβάνι

Χιλή: Μπράβο, Μένα, Μαριτάν, Μεδέλ, Σιεράλτα, Ίσλα, Αράνγκις, Πουλγάρ, Βιδάλ, Βάργκας, Μπρέρετον