26/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 21 Ιουνίου 2021 - 11:31

«Έκλεψε» τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Βενεζουέλα

-Χ-ορταστική αναμέτρηση με ανώτερο το Εκουαδόρ * «Πληγώθηκε» στο τέλος και έχασε την ευκαιρία για την πρώτη νίκη στο Κόπα Αμέρικα

Σε μια όμορφη αναμέτρηση με τέσσερα γκολ στο «Νίλτον Σάντος» στο Ρίο ντε Τζανέιρο, Βενεζουέλα και Εκουαδόρ έμειναν στο 2-2 για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα τα ξημερώματα της Δευτέρας (21/06).

Το Εκουαδόρ ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά και περισσότερες φάσεις.

Αυτή η υπεροχή των παικτών του Γκουστάβο Αλφάρο, μεταφράστηκε σε γκολ λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Πρεσιάδο με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 στο 39'.

Η ομάδα του Ζοζέ Πεσέιρο κατάφερε να ισοφαρίσει στις αρχές του β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 51’, όταν ο Καστίγιο με όμορφη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Ο Πλάτα ξαναέδωσε προβάδισμα με κοντινό πλασέ για το Εκουαδόρ στο 71’, αλλά το «σοκ» ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού ο Χερνάντεζ ισοφάρισε με σκαστή κεφαλιά και στέρησε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ζοζέ Πεζέιρο): Φαρινιές, Γκονσάλες, Αντριάν Μαρτίνες, Βελάσκες, Μάγο, Κουμάνα (77' Ερνάντες), Χοσέ Μαρτίνες (77' Ουρτάδο), Μορένο (82' Μανσάνο), Καστίγιο, Κάσερες (82' Σέλις), Αριστεγκιέτα (56' Σέρχιο Κόρδοβα).

ΕΚΟΥΑΔΟΡ (Γκιγέρμο Άλφαρο): Ορτίς, Πρεσιάδο (88' Φιδέλ Μαρτίνες), Αρμπολέδα, Ινκαπιέ, Εστουπινιάν, Μένα (68' Πλάτα), Μέντες (67' Νομπόα), Καϊσέδο, Πρεσιάδο, Καμπάνια, Βαλένσια (83' Φράνκο).