26/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 21 Ιουνίου 2021 - 11:15

«Σόκαρε» την Κολομβία και πήρε το τρίποντο το Περού

Δεύτερο στραβοπάτημα οι «καφετέρος» στο Κόπα Αμέρικα μετά την ισοπαλία με τη Βενεζουέλα

Το Περού έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 1-2 της Κολομβίας τα ξημερώματα της Δευτέρας (21/06) στο «Πέδρο Λουντοβίγκο» της Γκοϊάνια, για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα.

Οι Περουβιανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 17’, όταν ο Σέρχιο Πένια σκόραρε με δυνατό σουτ στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και έγραψε το 0-1.

Οι Κολομβιανοί μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπόρχα Μιγκέλ στο 53’ για το 1-1.

Η χαρά της Κολομβίας όμως δεν κράτησε πολύ, αφού 11 λεπτά αργότερα το Περού έκανε το 1-2 με τον Μίνα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

H Κολομβία έμεινε στους 4 βαθμούς μετά από 3 αγώνες για τον 2ο όμιλο, ενώ το Περού έχει 3 με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Κίτρινες: 29’ Μπόρχα – 43’ Καρίγιο, 51’ Γκαγιέσε.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Ρ. Ρουέδα): Οσπίνα, Μεδίνα (81’ Μορέγιος), Μίνα, Σάντσες, Τεσίγιο, Κουαρδάδο, Πέρεζ (60’ Κουεγιάρ), Μπάριος, Καρντόνα, Ζαπάτα (61’ Μουριέλ), Μπόρχα.

ΠΕΡΟΥ (Ρ. Γκαρέκα): Γκαλέσε, Κόρθο, Ράμος, Κάλενς, Λόπεζ, Τάπια, Γιοτούν, Καρίγιο, Πένα (83′ Καρταχένα), Κουέβα (90’+2′ Γκαρσία), Λαπαντούλα (83′ Ορμένο)