05/08/2021
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 20 Ιουνίου 2021 - 23:58

Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για τον Κυνηγάκη

Πήρε τη δεύτερη θέση στην προολυμπιακή κούρσα της μαραθώνιας κολύμβησης ο Έλληνας πρωταθλητής

Το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο εξασφάλισε την Κυριακή (20/6) ο Άλκης Κυνηγάκης στη μαραθώνια κολύμβηση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε μέρος στην προολυμπιακή κούρσα που έγινε στην πόλη Σετούμπαλ της Πορτογαλίας, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση με χρόνο 2 ώρες, 02.12, εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία του στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη.

Σε δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΟΕ ο Κυνηγάκης θυμήθηκε το αργυρό μετάλλιο που πήρε ο Σπύρος Γιαννιώτης το 2016 στο Ρίο, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Μακάρι να κάνω τους Έλληνες να σηκωθούν ξανά στο πόδι και να κλαίνε από συγκίνηση. Προς το παρόν κλαίω εγώ από συγκίνηση.

Έκανα σήμερα το όνειρό μου πραγματικότητα και θα βρίσκομαι στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Ελπίζω να ακολουθήσω πιστά τα βήματα του Σπύρου Γιαννιώτη».

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στην ίδια κούρσα εγκατέλειψε ο Δημήτρης Μάρκος, καθώς δέχτηκε χτύπημα αντιπάλου μέσα στο νερό.