19/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 18 Ιουνίου 2021 - 15:32

Συντριβή από την Σερβία για την Εθνική μπάσκετ γυναικών

Δεύτερη ήττα και μάλιστα με το βαρύ 85-51 για την ομάδα του Μασλαρινού

Η Εθνική Γυναικών υπέστη πολύ βαριά ήττα το μεσημέρι της Παρασκευής (18/6), από την πανίσχυρη Σερβία με 85-51 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του EuroBasket, κάτι που σημαίνει ότι μόνο με θαύμα θα συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, έχοντας ηττηθεί ήδη δύο φορές.

Η ομάδα του Μασλαρινού, δεν είχε πάλι λύσεις στην επίθεση (40%), μοίρασε μόνο 7 ασίστ, υπέπεσε σε 23 λάθη και δέχτηκε 28 πόντους από αυτά, βλέποντας τις Σέρβες να κλέβουν 16 φορές τη μπάλα! Συν τοις άλλοις έχασε και τις μάχες των ριμπάουντ (26-42) σε ένα παντελώς άνισο ματς, στο οποίο η Σερβία προηγήθηκε ακόμα και με 40 πόντους διαφορά στην 4η περίοδο.

Πλέον, η Ελλάδα θα τα παίξει όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ιταλία (20/6, 13:00, ΕΡΤ Sports), ψάχνοντας για την νίκη που ελπίζει να της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Κρβέντακιτς με μόλις 9 λεπτά συμμετοχής και 13 πόντους, ενώ για την ελληνική ομάδα η μοναδική διψήφια ήταν η Σπανού με 10.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85.

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3 (1), Αναστασοπούλου, Διέλα, Λούκα 2, Τσινέκε 6 (2), Μποσγανά 9 (1), Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3 (1), Παυλοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 7 (1), Σπανού 10

ΣΕΡΒΙΑ (Μάλκοβιτς): Άντερσον 9 (2), Μπουτούλια 11 (2), Ντούλαγκιτς 5, Γιάνκοβιτς 7, Γιοβάνοβιτς 8, Μπρουκς 3 (1), Κάτζο 8 (2), Κρβεντάκιτς 13 (1), Ντάμποβιτς 5, Κράσνικ 2, Σκόριτς 7 (1), Βάσιτς 7 (1)