24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 2 Ιουνίου 2021 - 21:47

Διπλό με ανατροπή ο Πανιώνιος και πάει μπαράζ

Νίκησε με 2-1 την Άνω Μερά Μυκόνου και «κλείδωσε» την πρωτιά στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής

Την παρουσία του στα μπαράζ για την άνοδο στη Football League εξασφάλισε την Τετάρτη (2/6) ο Πανιώνιος, επικρατώντας εκτός έδρας της Άνω Μεράς Μυκόνου με 2-1 για τον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Το ματς ήταν για τη 10η αγωνιστική και οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τους 26 βαθμούς, όντας στο +4 από την Ηλιούπολη κι ενώ έχουν ρεπό στην 11η και τελευταία «στροφή» του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεσάι στο 10', για να κάνουν την ανατροπή στο β' ημίχρονο οι Νεοσμυρνιώτες.

Ισοφάρισε στο 50' ο Πίσπας, πέντε λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα ο Λιούμης και η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη «κλείδωσε» την πρωτιά στον όμιλό της.

ΑNΩ ΜΕΡΑ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης): Μπουρντένης, Αχείμαστος, Κέμπε (81' Κ. Μπαλωμένος), Τοπάλ, Σούλτσε, Μπανούσης (63' Απ. Μπαλωμένος (75' λ. τρ. Παπαδόπουλος), Καλτσάς, Λεσάι, Κωνσταντινίδης, Καλογεράς, Μπρούνο (75' Ντόγος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος, Κοντοές, Ζούλιας, Μπρέγκου, Πίσπας (74' Μακρίδης), Γροντής, Νίνο (66' Παπαδόπουλος), Μούντριχας, Λιούμης (89' Κουτσάκης).