26/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 22 Μαΐου 2021 - 14:42

Επιβλητικό διπλό των Νέων του Ολυμπιακού στο Ηράκλειο

Η Κ19 των «ερυθρόλευκων» νίκησε με 4-0 τον ΟΦΗ * Τρίποντο με ανατροπή για τον Άρη επί της ΑΕΚ * Χορταστικό ματς στο «Γ. Καλαφάτης» με νικητή τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και με το θεαματικό 0-4 πέρασε από το Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ, το Σάββατο (22/5).

Στο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας 1 το σκορ άνοιξε στο 8′, ο Τσέλιος, ο οποίος τρία λεπτά νωρίτερα έχασε και πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 13’ διπλασίασε τα τέρματα τω Πειραιωτών.

Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και στο δεύτερο μέρος μπήκαν με την ίδια διάθεση. Στο 50’, ο Κίτσος έδωσε την τρίτη του ασίστ στο παιχνίδι με τον Κασέμι να σκοράρει για το 0-3, Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Παπαδάκος με ωραίο σουτ με το εξωτερικό από το ύψος της περιοχής και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στους 21 πόντους, όντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στον άλλο αγώνα που διεξήχθη την ίδια ώρα, σπουδαία νίκη με ανατροπή πήρε η Κ19 του Άρη επικρατώντας με 3-2 της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν στο 17′ με 0-2 με τους παίχτες του Κώστα Καζάνα να ισοφαρίζουν με τα γκολ του Τσιμπούρα (πέναλτι) και του Σπαρτιάτη στο 24′ και στο 32′ αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε χαμηλότερο ρυθμό με τον Άρη όμως να βρίσκει τέρμα στο 71ο λεπτό πάλι με τον Τσιμπούρα και να ολοκληρώνει μια τεράστια ανατροπή.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 του Ατρομήτου σε ένα ματς που διεξήχθη στο «Γ. Καλαφάτης».

Όσον αφορά την διακύμανση του σκορ, οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν στο 3′ με τον Ανδριόπουλο, αλλά γρήγορα στο 7', ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Γεωργόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα το πέναλτι αξιοποίησε ο Καρβούνης.

Με τον ίδιο τρόπο, με πέναλτι, πήρε εκ νέου το προβάδισμα ο Ατρόμητος στο 15′ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση του Ανθουλάκη. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 26′ και πέτυχαν το τελικό 3-2 στο 34′, χάρη σε δύο γκολ του Τζαβίδα έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Καρβούνη.

Με τους τρεις βαθμούς αυτούς ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 18 και «έπιασε» τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ωστόσο έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.