24/06/2021
Αγγλία | Κυριακή 16 Μαΐου 2021 - 23:27

Mε λυτρωτή και σκόρερ τον Άλισον η Λίβερπουλ πιο κοντά στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 95' και οι «κόκκινοι» πήραν το διπλό επί της Γουέστ Μπρομ (1-2)

Καμία ομάδα δεν είναι αδιάφορη στην Πρέμιερ Λιγκ και αυτό το κατάλαβε καλά η Λίβερπουλ, που χρειάστηκε να σκοράρει ο τερματοφύλακάς της στο 90'+5 την Κυριακή (16/5) και να έρθει το σημαντικό διπλό με 2-1 επί της ήδη υποβιβασμένης Γουέστ Μπρομ.

Έτσι, μετά και την 36η αγωνιστική οι «κόκκινοι» με 63 βαθμούς πλησίασαν ακόμη περισσότερο στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, όντας στο -3 από τη Λέστερ και το -1 από την Τσέλσι, με τις δυο τους να παίζουν μεταξύ τους την προσεχή Τρίτη (18/5).

Ο Ρόμπσον-Κάνου, λοιπόν, άνοιξε το σκορ στο 15', με τον Σαλάχ να ισοφαρίζει στο 33' και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι, που έπαιξαν για την ιστορία τους, θα την έκαναν τη ζημιά στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Ωστόσο, ο Βραζιλιάνος Άλισον προωθήθηκε σε κόρνερ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, βρήκε δίχτυα με κεφαλιά και η Λίβερπουλ συνεχίζει να έχει βάσιμες ελπίδες ότι θα... κουνήσει σεντόνι και στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Τρίτη (11/5)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 1-2 (15' Γκρίνγουντ - 10' Τόμας, 66' Σογιουντσού)

Τετάρτη (12/5)

Τσέλσι - Άρσεναλ 0-1 (16' Σμιθ-Ρόου)

Παρασκευή (14/5)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (25' Κραφτ, 45'+6 πέν. Ζοέλιντον, 62' Γουίλοκ - 39' Ζοάο Κανσέλο, 42', 64', 66' Φεράν Τόρες)

Σάββατο (15/5)

Μπέρνλι - Λιντς 0-4 (44' Κλιχ, 60' Χάρισον, 77', 79' Ροντρίγκο)

Σαουθάμπτον - Φούλαμ 3-1 (27' Άνταμς, 60' Τέγια, 82' Γουόλκοτ - 75' Φάμπιο Καρβάλιο)

Μπράιτον - Γουέστ Χαμ 1-1 (84' Γουέλμπεκ - 87' Μπενραμά)

Κυριακή (16/5)

Κρίσταλ Πάλας - Άστον Βίλα 3-2 (32' Μπεντέκε, 75' Ζαχά, 84' Μίτσελ - 17' ΜακΓκίν, 34' Ελ Γκαζί)

Τότεναμ - Γουλβς 2-0 (45' Κέιν, 62' Χόιμπγεργκ)

Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 1-2 (15' Ρόμπσον-Κανού - 33' Σαλάχ, 90'+5 Άλισον)

Έβερτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-1 (7' Τζέμπισον)