09/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Μαΐου 2021 - 21:25

Η Λαμία τον… κάνει ό,τι θέλει τον Απόλλωνα Σμύρνης!

Δεν άξιζε να χάσει η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μέσα στη Ριζούπολη με 0-1 από τους Φθιώτες, που το έβαλαν νωρίς (10’) και το κράτησαν * Βελτιωμένοι και καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο β’ ημίχρονο μπορούσαν το Χ, αλλά πλήρωσαν το κακό τους πρώτο 45λεπτο

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Η Λαμία του έχει πάρει τον… αέρα τελείως του Απόλλωνα Σμύρνης σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας 1 και τον κάνει ό,τι θέλει! Οι Φθιώτες επικράτησαν με 0-1 στη Ριζούπολη το βράδυ του Σαββάτου (15/5) στην 7η αγωνιστική των πλέι άουτ και συνέχισαν το απόλυτα θετικό σερί τους κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», από την οποία σε επίπεδο κορυφαίας κατηγορίας δεν έχουν χάσει ποτέ (μετρούν πλέον πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες).

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, αξιοποιώντας το δικό της καλό ημίχρονο, που ήταν το πρώτο, πήρε την τρίτη φετινή νίκη ενάντια στον αντίπαλό της στις ισάριθμες μεταξύ τους αναμετρήσεις, για να τερματίσει στη 10η θέση με 35 βαθμούς.

Ρόμανιτς, Προβυδάκης και Τιρόνε ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να μην είναι αποτελεσματικοί στις σημαντικές ευκαιρίες που είχαν στο δεύτερο 45λεπτο, μένοντας για την ώρα χωρίς τη χαρά του τριπόντου σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα (επίκειται το εξ αναβολής εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα).

Ο Βέρχουλστ έκανε σημαντικές επεμβάσεις στο α' ημίχρονο, διακρίθηκε και ο Μπεντινέλι, που ήταν ο πιο δραστήριος και κινητικός παίκτης της ομάδας του Μάκη Χάβου, ενώ θετικός ήταν και ο Κολ.

Με 31 πόντους ο Απόλλων διατηρείται στη 12η θέση κι ευελπιστεί να προσπεράσει τον ΟΦΗ με διπλό στους «Ζωσιμάδες», για να ολοκληρώσει τη σεζόν 11ος στην κατάταξη.

Δεν ήταν αποτελεσματική η «Ελαφρά Ταξιαρχία»...

Οι Φθιώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, γρήγορα κέρδισαν τη μάχη του κέντρου και ο Ρόμανιτς ήταν αυτός που στο 10' έβαλε το γκολ, που έμελε να είναι το μοναδικό στη Ριζούπολη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές φάσεις για το 0-2, είπε «όχι» όμως ο Βέρχουλστ σε Καραμάνο στο 30' και Προβυδάκη στο 44', με τους παίκτες του Χάβου μετά το ημίωρο να αφυπνίζονται κάπως και να δείχνουν καλύτερη εικόνα.

Το β' ημίχρονο, αντίθετα, ανήκε στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», που πίεσε για να ισοφαρίσει κι ενώ η Λαμία αρκείτο σε διαχείριση του προβαδίσματός της.

Δεν ήταν εύστοχοι, όμως, οι γηπεδούχοι στις κλασικές ευκαιρίες που είχαν με τον Μπεντινέλι στο 53' και το 65', για να μείνει εντέλει το 0-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης κι ενώ θα ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα το Χ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαγκαράκης του Συνδέσμου Χανίων με βοηθούς τον Σινιοράκη του Συνδέσμου Χανίων και τον Αναστασιάδη του Συνδέσμου Σερρών. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Τζιώτζιος του Συνδέσμου Θράκης.

Κίτρινες: 45'+2 Μπεντινέλι, 77' Ιωαννίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (80' Ρώσση), Τσαμπούρης (63' Ντάουντα), Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Φατιόν, Κολ (80' Λαγός), Φερναντέθ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (80' Βάρκας).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Παλαβαντισβίλι, Τζανδάρης (86' Μπιάρνασον), Ρόμανιτς (86' Πίτι), Τιρόνε (59' Bασιλακάκης), Καραμάνος.