27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Μαΐου 2021 - 16:51

Διπλό γοήτρου για την Παναχαϊκή

Οι «κοκκινόμαυροι» νίκησαν με 3-2 τον Ο.Φ. Ιεράπετρας μέσα στο «Βουζουνεράκειο»

Έφυγε με διπλό γοήτρου από το «Βουζουνεράκειο». Ο λόγος για την Παναχαϊκή που νίκησε με 3-2 τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, το Σάββατο (15/5), σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 2.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Πάτρας έφτασε τους 37 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 7η θέση της ειδικής βαθμολογίας, ενώ οι ήδη υποβιβασμένοι Κρητικοί έμειναν με 17 πόντους στην τελευταία θέση.

Στο αγωνιστικό σκέλος, το πρώτο ημίχρονο δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε στα αντίπαλα καρέ έστω με κάποια τελική προσπάθεια. Παρόλα αυτά, η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στο δεύτερο μέρος, με τον Χιντίδη να σουτάρει στο 47’ και τον Κολοβούρη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 51’, ο Πριόνας έβγαλε τη σέντρα, ο Βουό πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του ΟΦΙ. Δύο λεπτά μετά, ο επιθετικός της κρητικής ομάδας έπιασε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 55’, η Παναχαϊκή κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα χάρη σε πλασέ του Μπάτροβιτς για το 1-1.

Στο 60’, ο Μπαράτα επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Κολοβούρης έδιωξε ξανά στη γωνία του. Στο 65’, ήταν η σειρά του Γιούση να σουτάρει, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει την μπάλα. Δύο λεπτά μετά, ο Μπαράτα έβγαλε μία σέντρα από ατ δεξιά, ο Βουό έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά αυτό δεν βρήκε στόχο.

Στο 79’, ο Σπεπετάρης βγήκε σε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ. Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιούσης πλάσαρε για το 2-1 της Παναχαϊκής. Η απάντηση από πλευράς ΟΦΙ ήταν άμεση, καθώς ο Κοτόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 στο 85’ χάρη σε κεφαλιά που προήλθε από σέντρα του Καψάλη. Η Παναχαϊκή δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και ο Μπάτροβιτς με πλασέ στο 90’+3 από την πάσα του Γιούση «έγραψε» το τελικό 3-2 για τους Αχαιούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής, με βοηθούς τους Νικολαΐδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μαχαίρας του Συνδέσμου Αθηνών.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τιμόθεος Καβακάς): Παπαδόπουλος, Περδίκης, Σμίλτος, Χιντζίδης (61′ Ζήσης), Γκίνη, Φουάσης (73 Κοτόπουλος), Λεμονής, Ντούνης (46′ Βουό), Τσιλιγγίρης (86′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπαράτα, Πριόνας (61′ Καψάλης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Χρήστος Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Λαρέα, Μπελεζάκης, Σταμόπουλος (61′ Τσερούτι), Μουστακόπουλος, Αργυρόπουλος (61′ Ανάκογλου), Γιούσης, Παπαδόπουλος, Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς (71′ Σκεπετάρης).