30/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 5 Μαΐου 2021 - 19:13

Ήθελε, αλλά δεν νίκησε ούτε τώρα τον Ολυμπιακό ο Άρης

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν νωρίς, αλλά ο Φορτούνης ερχόμενος από τον πάγκο έγραψε το τελικό 1-1 στο «Κλ. Βικελίδης» * Χαμένο πέναλτι και δοκάρι στα τελευταία λεπτά για τους γηπεδούχους * Δύο δοκάρια για τους πρωταθλητές

Oύτε στο έκτο φετινό ραντεβού η νίκη για τον Άρη κόντρα στον Ολυμπιακό... Στο 1-1 έμειναν την Τετάρτη (5/5) οι δύο αντίπαλοι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα του Άκη Μάντζιου, αλλά δεν την... χαντακώνει κιόλας στην προσπάθεια για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου».

Οι «κίτρινοι», που για την ώρα είναι μόνοι στη 2η θέση με 59 βαθμούς, προηγήθηκαν νωρίς με τον Μάνο, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Φορτούνη στο 82' και στη συνέχεια ο Γκάμα έγινε μοιραίος, καθώς στα τελευταία λεπτά αστόχησε σε πέναλτι, ενώ σημάδεψε και το δοκάρι.

Έτσι, οι πρωταθλητές, που παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, απέφυγαν την ήττα και ο Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για παίκτες που δεν ήταν βασικοί στην τρέχουσα σεζόν, με τους Τιάγκο Σίλβα και Ραντζέλοβιτς να είναι αρκετά δραστήριοι.

Άξια αναφοράς η χρησιμοποίηση του νεαρού στόπερ Καλογερόπουλου για περίπου 15 λεπτά, με τον Φορτούνη βέβαια που ήρθε από τον πάγκο να παίρνει εύσημα για το γκολ που σημείωσε και οι Πειραιώτες έφτασαν τους 83 βαθμούς.

Σάσα και Τζέγκο έτρεξαν πολύ στο κέντρο, κινητικός ο Μπερτόγλιο και προβληματισμός για τον Μάντζιο σχετικά με τους τραυματισμούς των Δεληζήση και Τζέγκο εν όψει των επόμενων αγώνων.

Μοιραίος ο Γκάμα στο τέλος...

Το α' ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να απειλεί μόλις στο 2' με δοκάρι από τα πόδια του Μπεναλουάν ύστερα από γύρισμα του Ντρέγκερ, για να αποδειχθούν πιο αποτελεσματικοί οι Θεσσαλονικείς στο 14' και με τον Μάνο να χρίζεται σκόρερ με τη συνδρομή του VAR, καθώς ο Τζολάκης έδιωξε την μπάλα μέσα από τη γραμμή.

Πέντε λεπτά αργότερα είχαν νέο δοκάρι οι «ερυθρόλευκοι», με τον Κάιπερς αυτή τη φορά, και σταδιακά ο ρυθμός έπεσε, με τον Άρη να διαχειρίζεται το προβάδισμά του.

Η διαχείριση συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος από πλευράς των παικτών του Μάντζιου, καθώς ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα τον Κουέστα, ωστόσο ο Μαρτίνς την ήθελε την ισοφάριση κι έριξε στο παιχνίδι Φορτούνη, Χασάν κι Ελ Αραμπί.

Έτσι, σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των «κίτρινων» ο Φορτούνης έγραψε το 1-1 στο 82', ένα γκολ που αφύπνισε τους γηπεδούχους και οι οποίοι πίεσαν πολύ για να βρουν το νικητήριο τέρμα.

Εντέλει, δεν ήταν γραφτό να συμβεί αυτό, μια και στο 89' ο Γκάμα έστειλε άουτ την μπάλα στο πέναλτι που κέρδισε ο Ματέο Γκαρσία από τον Τιάγκο Σίλβα, ενώ ένα λεπτό αργότερα σημάδεψε τη συμβολή των δοκών με φαλτσαριστό πλασέ.

Συνεπώς, ούτε στην έκτη φετινή συνάντηση των δύο ομάδων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας κατάφερε ο Άρης να επικρατήσει των «ερυθρόλευκων».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ισραηλινός Ράινσραϊμπερ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπίτον και Σίμον. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ισραηλινός Γκρίνφιλντ και βοηθός ο Καλαμπόκης του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Κίτρινες: 38' Ρέαμπτσιουκ, 51' Ραντζέλοβιτς.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Δεληζήσης (39' λ. τρ. Ρόουζ), Μπεναλουάν, Τζέγκο (80' λ. τρ. Ιωάννου), Σάσα, Μαντσίνι (80' Γκαρσία), Γκάμα, Μπερτόγλιο (69' Σαντέ Σίλβα), Μάνος (69' Ματίγια).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ντρέγκερ (77' Καλογερόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Εμβιλά, Τιάγκο Σίλβα, Σουρλής (77' Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι (68' Χασάν), Βαλμπουενά (68' Φορτούνης), Κάιπερς (77' Eλ Αραμπί).