24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 5 Μαΐου 2021 - 17:44

Διπλό στην Ρόδο… κάπνισε άνοδο για την Ξάνθη

Με γκολ του Καπνίδη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ νίκησε με 0-1 τον Διαγόρα και εκμεταλλευόμενη τα άλλα αποτελέσματα πέρασε μόνη δεύτερη και μόλις στο -2 από τον πρωτοπόρο Ιωνικό *Είχαν δοκάρι οι ηττημένοι

Μπήκε για τα καλά στο… κόλπο της 1ης θέσης… Μια σπουδαία νίκη που βάζει φωτιά στα πλέι οφ ανόδου της Σούπερ Λίγκας 2 πήρε η Ξάνθη την Τετάρτη (5/5) στην Ρόδο επικρατώντας του Διαγόρα με 1-0 χάρις σε γκολ του Καπνίδη στο 74’.

Με αυτό τον τρόπο, οι Ακρίτες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ και σκαρφάλωσαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα φτάνοντας τους 45 πόντους, εκμεταλλευόμενοι τις ήττες του Ιωνικού και Λεβαδειακού προσπέρασαν τους Βοιωτούς και μειώσαν στο -2 από τον πρωτοπόρους Νικαιώτες, τους οποίους αντιμετωπίζουν την Κυριακή εκτός έδρας

Από την άλλη, η ομάδα του Σάκη Θεοδωσιάδη παρέμεινε στην τελευταία θέση των ομάδων των πλέι οφ με 30 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την Ξάνθη να απειλεί πρώτη στο παιχνίδι στο 17’, με το ευθύβολο σουτ του Μπριλάντε από καλό σημείο μέσα στην περιοχή, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά, ο Διαγόρας είχε τη μεγαλύτερη φάση για να προηγηθεί, με τον Δημήτρουλα να δοκιμάζει το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή και τη μπάλα να «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ίτσο.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους συνοδεύτηκαν από πολύ δυνατές μάχες, μέτριο θέαμα και αρκετές διακοπές με τις δύο ομάδες να πήγαινουν για τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα χωρίς τέρματα.

Με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Ακρίτες έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά το πλασέ του Μικελτάτζε πέρασε δίπλα από την εστία του Μπιντσή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν ενέργεια στο γήπεδο. Όμως, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν εκείνη που βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 74’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ο Καπνίδης που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο, με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε τον Μπίντση για το 0-1.

Mετά την επίτευξη του τέρματος των φιλοξενούμενων, οι Ροδίτες θέλησαν να γίνου πιο επιθετικοί, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία του Ίτσο, αλλά οι Θρακιώτες κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα να καταφέρουν πάρουν το τρίποντο και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, να ονειρεύονται ακόμη και την πρωτιά στα πλέι-οφ, που δίνει απευθείας άνοδο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τον Μπαλτά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Μποζατζίδης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 36’ Γεωργίου, 51’ Καρατάσιος - 28’ Τσαμούρης, 36’ Δημούτσος, 39’ Παπάζογλου, 64’ Καπνίδης, 90+4’ Ντίνας

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Δημητρούλας (85′ Τσιαντούλας), Καρατάσιος, Ρούγκαλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Κωστούλας (77′ Κονέ), Αθανασίου (68′ Λινάρδος), Γεωργίου (77′ Αλάεθ), Σμυρλής (68′ Νάτσης), Μπαστακός.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (66′ Ντίνας), Τσαμούρης (46′ Παντελιάδης), Βέρκερ, Τζούρμαν (66′ Ντίνας), Παπάζογλου Τ., Δημούτσος (46′ Καπνίδης), Μπριλάντε, Τάτος, Μικελτάτζε (78′ Έμπερτ), Παπάζογλου Θ.