28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 5 Μαΐου 2021 - 06:53

Φουλ για παραμονή η Δόξα Δράμας

Σπουδαίο διπλό με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας οι «μαυραετοί»

Βρίσκεται σε θέση ισχύος … Η Δόξα Δράμας έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής, καθώς την Τρίτη (4/5) επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας και έχει το πάνω χέρι όσον αφορά την παρουσία της στη Σούπερ Λίγκα 2 και τη νέα σεζόν.

Ο Κώστα Βασιλακάκης ξεκίνησε με το δεξί στην επιστροφή του στον πάγκο των «μαυραετών», με την ομάδα της Δράμας να φτάνει στους 24 πόντους και να βρίσκεται στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στον αντίποδα, οι Θεσσαλοί παρέμειναν στην 8η θέση με 25 πόντους με συγκάτοικο τα Τρίκαλα και στο -5 από την προτελευταία Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η Δόξα Δράμας είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 8’, με την κεφαλιά του Μπελεβώνη μέσα από την περιοχή, η οποία πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά μετά, ο Γιάκος έκανε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Αθανασιάδης έκανε το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών, ενώ στο 18’, ο Χατζής με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στεφανάκο μέσα από την περιοχή.

Όμως, στο 22’, ο Γιάκος συνεργάστηκε με τον Σέχου και ο 30χρονος μεσοεπιθετικός έκανε το φαλτσαριστό σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής και νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και στο 28’, ο Παρασκευάς έβγαλε μία κάθετη στον Μαυριά και ο 24χρονος εξτρέμ από θέση τετ-α-τετ νίκησε τον Αστρά και ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο, οι Δραμίνοι δεν έμειναν εκεί και κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή πέντε λεπτά μετά, με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Συγκεκριμένα, ο Σαμπανίδης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μαυριάς με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έγραψε το 1-2.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου καταγράφηκε μόλις στο 47’, με τον Σέχου μέσα από την περιοχή να πιάνει την κεφαλιά, αλλά τελικά να μπλοκάρει ο Θεοδοσιάδης. Στο 58’, ο Μενσά έκανε ένα σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 73’, η Δόξα έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο τέρμα. Συγκεκριμένα, ο Χάμοντ έβγαλε την σέντρα και ο Μπαράνγκο έπιασε μία ωραία κεφαλιά και ο Αστράς απόκρουσε εντυπωσιακά αποσοβώντας το γκολ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαυριάς έφτασε μία ανάσα από το χατ τρικ, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε άουτ.

Στο 90’, η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Κουτρουμπή να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Θεοδοσιάδη και ο γκολκίπερ της Δόξας να αποσοβεί το γκολ απομακρύνοντας σε κόρνερ, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης και τον Βρούζο του Συνδέσμου Πιερίας.

Κίτρινες: 45’ Μόρας, 48’ Σκούπρα

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα (62’ Τασιούλης), Καμπέρης (46’ Μπαλογιάννης), Χατζής, Μόρας, Μπάλλας, Ντα Κάμπο (46’ Μπάμπης), Λουκας (62’ Λίταινας), Αθανασιάδης (66’ Γκουντρουμπής), Γιάκος, Σέχου.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Στεφανάκος (23’ λ.τρ. Θεοδοσιάδης), Παρασκευάς, Μπελεβώνης, Κουκόλης, Άντερσον, Χάμοντ (86' Κόντος), Μαυριάς (86' Παπαϊωάννου), Πινδώνης, Σαμπανίδης (66’ Μπαράνκο), Μενσά (66’ Αγγελόπουλος), Φυτόπουλος.

Πηγή φώτο: sportdrama