28/03/2024
Αγγλία | Τρίτη 4 Μαΐου 2021 - 00:10

Συνεχίζει να ονειρεύεται το Τσάμπιονς Λιγκ η Γουέστ Χαμ

Τα «σφυριά» νίκησαν με 1-2 τη Μπέρνλι και μείωσαν τη διαφορά τους από την τετράδα στους τρεις βαθμούς * Καταδικαστική ισοπαλία για τη Γουέστ Μπρομ κόντρα στην αδιάφορη Γουλβς

Το παλεύει όσο δεν πάει για να βγει στο Τσάμπιονς Λιγκ η Γουέστ Χαμ, που νίκησε με 1-2 τη Μπέρνλι το βράδυ της Δευτέρας του Πάσχα (3/5), για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι, τα «σφυριά» ανέβηκαν ξανά στην 5η θέση και πλέον έχουν 58 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Τσέλσι που είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η Μπέρνλι έμεινε στην 16η θέση με 36 πόντους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γουντ στο 19’, ωστόσο ο Αντόνιο με δύο δικά του γκολ έφερε τούμπα το ματς, σκοράροντας στο 21’ και στο 29’ για το 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, Γούεστ Μπρομ και Γουλβς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Ο Φάμπιο Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους «λύκους» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο Ντιανέ ισοφάρισε στο 62’ για το τελικό σκορ.

Η ισοπαλία αυτή ήταν καταδικαστική για τα «σακουλάκια, τα οποία θα υποβιβαστούν στη Τσάμπιονσιπ στο τέλος της σεζόν, μιας και έμειναν στην προτελευταία θέση με 26 βαθμούς. Από την άλλη, η αδιάφορη Γουλβς έφτασε τους 42 πόντους και διατηρήθηκε στην 12η θέση της βαθμολογίας.