19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Απριλίου 2021 - 23:50

Διπλό στη Χρυσούπολη ο Ηρακλής

Με γκολ του Χατζή λύγισε τον Νέστο με 0-1

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να φτάσει τις πρώτες θέσεις του 1ου ομίλου στη Γ’ Εθνική σημείωσε ο Ηρακλής, που πέρασε νικηφόρα από τη Χρυσούπολη.

Η ομάδα Σπύρου Μπαξεβάνου επικράτησε 0-1 του Νέστου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και σημείωσε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και φτάνοντας στους 12 πόντους αλλά παρέμεινε στο -4 από την κορυφή. Από την άλλη, η ομάδα του Θεόφιλου Χατζηστάθη βρίσκεται στις θέσεις υποβιβασμού έχοντας έξι βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπήμενο, με την πρώτη καλή στιγμή στο ματς να σημειώνεται στο 26’ και ήταν για τον Νέστο με τον Φραγκούλη. Λίγα λεπτά μετά, ο Ηρακλής ευτύχησε να προηγηθεί με τον Χατζή στο 35’. Μετά από ωραίο συνδυασμό μεταξύ Παπαδόπουλου, Πουρτουλίδη και Μετάι, ο Χατζής έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Μάλιστα πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 0-2. Ο Τσίτας βγήκε απέναντι στον Αθανασίου, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων κατάφερε να τον νικήσει με τα πόδια.

Το παιχνίδι στην επανάληψη ήταν ισορροπημένο, με τον Ηρακλή τελικά να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης και να φεύγει με το τρίποντο από την Χρυσούπολη.

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Θεόφιλος Χατζηστάθης) : Αθανασίου, Ποδάρας, Μπλιός, Μπάμπουρας, Φραγκούλης, Δόντσος, Γεωργιάδης, Μενίκου, Μπαϊκαρά, Τζαπέγια, Κλοκίδης

Έπαιξαν ακόμα και οι: Ραμό, Παπαδόπουλος και Γαρβιήλ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Μέλκας, Χατζής, Μετάι, Παναγιωτίδης, Φυτανίδης, Μαγκούτης, Παπαδόπουλος Γ., Πουρτουλίδης, Τσίτας, Ιορδανίδης, Παπαϊωάννου

Έπαιξαν ακόμα και οι: Μάρτινς, Πιπερτζής, Μάντικας και Αργυρίου.