26/04/2024
Βόλεϊ | Τετάρτη 14 Απριλίου 2021 - 19:02

Σήκωσε την κούπα για το 30ό πρωτάθλημα στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί κόντρα στον ΠΑΟΚ και νίκησαν με 3-0 σετ μέσα σε 63 λεπτά

Το καλύτερο φινάλε στη φετινή Volley League έκανε το απόγευμα της Τετάρτης (14/4) ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ μέσα σε μόλις 63 λεπτά κι εν συνεχεία έγινε η απονομή του 30ού πρωταθλήματος της ιστορίας του.

Στο κλειστό του Ρέντη ήταν καταιγιστικοί οι «ερυθρόλευκοι» στην αναμέτρηση της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής για τις θέσεις 1-4 και πήραν με 25-17 το πρώτο σετ, ενώ ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακοί στα δύο επόμενα, κατακτώντας τα με 25-12 και 25-11 αντίστοιχα.

Έτσι, οι Πειραιώτες τερμάτισαν στους 50 βαθμούς με 16 νίκες και 4 ήττες, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Φοίνικα Σύρου για το αν θα τελειώσει το πρωτάθλημα στην 3η ή την 4η θέση.

Mετά το τέλος του ματς, λοιπόν, ακολούθησε η απονομή της κούπας, με τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη να το πανηγυρίζουν με την ψυχή τους.

Τα σετ: 25-17, 25-12, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (7/10 επ., 30% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 15 (8/12 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Ανδρεάδης 8 (1/2 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 13 (11/16 επ., 2 μπλοκ), Όκολιτς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 3 (2/3 επ. ,1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες).

ΠΑΟΚ (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1/1 επ.), Άγκανιτς 2 (2/6 επ.), Κουμεντάκης 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 18% υπ. - 18% άριστες), Κανέλλος, Εβάντρο 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 7 (7/18 επ.) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Κομητούδης, Σωτηρίου 3 (3/4 επ., 30% υπ. - 30% άριστες), Καπετανίδης (30% υπ. - 10% άριστες), Μπούτος 1 (1/6 επ.).