28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Απριλίου 2021 - 17:04

Ξέσπασε ο Εργοτέλης

Επιβλητικοί οι «κιτρινόμαυροι» του Ηρακλείου, επέστρεψαν στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές με το ευρύ 4-0 επί του Ο.Φ. Ιεράπετρας στο Παγκρήτιο

Ήταν απλά εντυπωσιακός... Ο λόγος για τον Εργοτέλη που ξέσπασε στον Ο.Φ. Ιεράπετρας, τον οποίο νίκησε με 4-0, την Κυριακή (11/4), στο Παγκρήτιο, για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Με αυτό τον τρόπο, οι «κιτρινόμαυροι» του Ηρακλείου επέστρεψαν στα τρίποντα έπειτα από έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη και ανέβηκαν ξανά στην 4η θέση με 32 βαθμούς. Από την άλλη, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας παρέμεινε στα χαμηλά με συγκάτοικο την Α.Ε. Καραϊσκάκης στην προτελευταία θέση και στους 12 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας απείλησε πρώτος στην αναμέτρηση, με τον Μασουέρο να κάνει ένα σουτ στο 5’ και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Στο 9’, ο Μανουσάκης γύρισε από τα αριστερά για τον Κωστανάσιο, ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του Εργοτέλη. Στο 13’, ο Μπουρσέλης δοκίμασε ένα σουτ, ωστόσο ο Αθανασόπουλος απέκρουσε με υπερένταση. Τρία λεπτά μετά, ο Τσέλιος βγήκε σε τετ α τετ με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, όμως η μπάλα έφυγε άουτ από το πλασέ που επιχείρησε.

Στο 31’, ο Μανουσάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο σώμα ενός αμυντικού και κατέληξε στο βάθος της εστίας του ΟΦΙ για το 2-0. Στο 43’, ο Ντάλα Κόστα έπιασε μία κεφαλιά, όμως ο Κατσιμήτρος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46’, ο Καψάλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ που υποδείχθηκε στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 48’, ο Μπουτσάκης επιχείρησε ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε δίχως δυσκολία.

Στο 74’, ο Ποζατζίδης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΙ και να φεύγει άουτ. Δέκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 84΄, ο Ντάλα Κόστα δοκίμασε ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έπειτα στην πλάτη του Κατσιμήτρου, ο οποίος τελικά την μπλόκαρε.

Στο 90’+2, ο Πέιος με τρομερό σουτ από σχεδόν 40 μέτρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Κοκκίνη στο 90’+4 να βάζει το κερασάκι στη «τούρτα», νικώντας σε τετ α τετ τον Αθανασόπουλο για το ευρύ 4-0.

Έτσι, ο Εργοτέλης επέστρεψε στα τρίποντα έπειτα από έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμουνταντώνης του Συνδέσμου Χίου, με βοηθούς τους Μποζατζίδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και Γιαμουρτζή του Συνδέσμου Πειραιά. Τέταρτος ΄ρεφερι ήταν ο Ντάουλας του Συνδέσμου Δυτ. Αττικής.

Κίτρινες: 62’ Μπουρσέλης, 64’ Ποζατζίδης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Μποτέ (24’ λ.τρ. Κατσούρι), Πέιος, Τσέλιος (83’ Κόλα), Μπουρσέλης (83’ Κοκκίνης), Κωστανάσιος (56’ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόντραντ.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τιμόθεος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου (60’ Τσιλιγγίρης), Ζήσης, Βογιατζής, Φουάσης, Ντούνης (53’ Γκίνη), Μπαράτα (53’ Κούστα), Ντάλα Κόστα, Καψάλης.