29/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 8 Απριλίου 2021 - 21:46

«Πράσινη» αγγαρεία στο Κάουνας

Γύρισε στις κακές εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός και ήττα με 93-78 από τη Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός πήγε στην Λιθουανία δίχως κίνητρο και πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια ακόμα «βαριά» ήττα, με 93-78 από την Ζαλγκίρις την Πέμπτη (8/4), για την 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» καθόλη την διάρκεια έπαιξαν πολύ κακή άμυνα, δείχνοντας αδιαφορία για το αποτέλεσμα. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν βρήκε ποτέ την απάντηση στο υψηλό τέμπο και στην επιθετική ικανότητα των Λιθουανών, οι οποίοι «χτύπησαν» στο ανοικτό παιχνίδια και με την ευστοχία τους, κυρίως κοντά στο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί σε όλο το ματς, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +24, με εξαίρεση μόνο την δεύτερη περίοδο, αλλά και πάλι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν σε μία εύκολη επικράτηση, παρά την απουσία του πολύτιμου Λοβέρν, για να ολοκληρώσουν την σεζόν στο 17-17.

Από την άλλη, τo«τριφύλλι» δεν κατάφερε να κερδίσει και πάλι εκτός έδρας μετά από τις 5/2. Δεν αρκούσε η ευστοχία του Νέντοβιτς και έπεσε στο 11-21. Ο Παναθηναϊκός έχει ακόμα δύο αναμετρήσεις, αυτές με Ζενίτ (12/4) και ΤΣΣΚΑ (14/4), όλες στη Ρωσία, για ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στην διοργάνωση.

Παρά τις απουσίες της, η Ζαλγκίρις, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με τον Παναθηναικός να έχει πρόβλημα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Οι Λιθουανοί είχαν σε εξαιρετική βραδιά του Λεκαβίτσιους και έχτισαν διαφορά, ποντάροντας στο γρήγορο ρυθμό τους. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν την διαφορά με μπροστάρηδες τους Χεζόνια και Νέντοβιτς, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, βρισκόμενοι στο +5 (52-47).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό γιατί η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε κάκιστες επιλογές στην επίθεση και άμυνα της «έμπαζε» από παντού, με αποτέλεσμα η διαφορά αντί να μειώνεται να μεγαλώνει. Η Ζαλγκίρις έκανε ό, τι ήθελε στο στο παρκέ και μόνο χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα του Νέντοβιτς η περίοδος έκλεισε με σκορ 74-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το «τριφύλλι» δεν έδειχνε διάθεση για να κυνηγήσει τη νίκη και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ζαλγκίρις να παίξει ακόμα πιο ελεύθερα και να πατήσει γκάζι. Η διαφορά έφτασε πάλι στους 24 (88-64, 35') με ένα τρίποντο του Λεκαβίτσιους και τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Ζαλγκίρις να κλείνει τη σεζόν με μια εύκολη νίκη 93-78 επί του Παναθηναϊκού, ο οποίος επέστρεψε και πάλι στις πολύ κακές εμφανίσεις.

Για τους νικήτες, ο Λεκαβίτσιους ήταν όλα τα λεφτά με 20 πόντους όπως και ο Γουόκαπ με 18. Από την άλλη, προσπάθησε με 17 πόντους ο Νέντοβιτς, ενώ καλή παρούσια στο επιθετικό κομμάτι είχε ο Μπέντιλ με 13 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο - Χόρντοφ - Λαβρούκιν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 18 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλάζεβιτς 7, Λεκαβίτσιους 20 (3/5 τρίποντα), Γκαρίνο 8 (2), Γιανκούνας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λουκοσιούνας 6 (2), Ρουμπσταβίτσιους 2, Γκέμπεν 8, Γιοκουμπάιτις 10 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Βαστούρια 1, Γκριγκόνις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 9 (1), Παπαπέτρου 9 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χεζόνια 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα, 5 λάθη), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 13 (0/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σαντ Ρος 1.