25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 7 Απριλίου 2021 - 21:57

Την… αποτελείωσε με «κλοπή» στο 94’!

Ο ΠΑΟΚ με γκολ από… συστημένο φάουλ - αριστούργημα του Μουργκ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε την ΑΕΚ με 0-1 και είναι το αφεντικό για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Ευτυ-Χ-ισμένος… ύπνος στο ΟΑΚΑ ήταν το ματς και ο τίτλος, αλλά ο Τόμας Μουργκ διαφώνησε με εμφατικό τρόπο. Ο 26χρονος Αυστριακός μέσος, πριν καλά καλά ζεσταθεί με συστημένο φάουλ - αριστούργημα έδωσε μεγάλη νίκη στον ΠΑΟΚ το βράδυ της Τετάρτης 7 Απριλίου 2021 επί της ΑΕΚ στον α’ ημιτελικό των δύο ομάδων στο Κύπελλο Ελλάδας.

Και ουσιαστικά αυτό το τέρμα… αποτελείωσε την Ένωση, που προερχόταν από τη συντριβή με 1-5 από τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα στο ντέρμπι των πληγωμένων «δικεφάλων», αφού και οι «ασπρόμαυροι» είχαν στην πλάτη τους τη βαριά ήττα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Αυτή η επικράτηση των Θεσσαλονικέων, όμως, που δεν την άξιζαν, μπορεί να μοιάζει όντως με… κλοπή, αλλά είναι τεράστια και τους θέτει ως αφεντικά για να βρεθούν εκείνοι στον τελικό της διοργάνωσης εν όψει της ρεβάνς της Τούμπας τη Μ. Τετάρτη (28/4)…

Από το κακό στο χειρότερο και στο φινάλε έγινε το… ατύχημα!

Η αναμέτρηση ΑΕΚ - ΠΑΟΚ χτίστηκε τόσο από τον Μανόλο Χιμένεθ όσο και από τον Πάμπλο Γκαρσία στο δόγμα «να μην χάσουμε». Η συλλογιστική των δύο προπονητών ήταν σωστή, αφού κανείς δεν ήθελε αυτή τη χρονική στιγμή μια ακόμα ήττα, που θα έριχνε αλάτι στις πληγές των δύο «Δικεφάλων».

Το ματς εξελισσόταν από το κακό στο χειρότερο, αλλά η ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο ήταν πιο ζωηρή και έκανε τρεις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ… Ο δε ΠΑΟΚ από την άλλη στο ίδιο διάστημα μέτρησε μια όλη κι όλη τελική από λάθος των γηπεδούχων.

Στο β’ ημίχρονο, ωστόσο, ο ρυθμός έπεσε εντελώς, το παιχνίδι δεν βλεπόταν και όλα έδειχναν ένα 0-0, που άφηνε σχεδόν ίδιες πιθανότητες και στους δύο αντιπάλους με απειροελάχιστο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Παρόλα αυτά όμως, σε ένα ματς, που ακόμα και οι σπεσιαλίστες των στημένων φάσεων έστελναν την μπάλα στο… γάμο του Καραγκιόζη, ο Μουργκ, που είχε μπει στο 90’+1 έκανε τη σωστή απευθείας εκτέλεση φάουλ στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (με τη σέντρα ήρθε και η λήξη του αγώνα). Έτσι το… ατύχημα της ήττας ήρθε και έδεσε στην τραγική ψυχολογική κατάσταση της ΑΕΚ και έδωσε ανάσες - χρόνο στον ΠΑΟΚ.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν στη γενική μετριότητα οι Λόπες και Κρίστιτσιτς, ενώ φιλότιμος ήταν ο Μάνταλος.

Από τους νικητές, όμως, κορυφαίος υπήρχε και ήταν ασφαλώς ο Πασχαλάκης (όσες φορές χρειάστηκε ήταν σωστός), καλό ματς έκανε ο Α. Ζίβκοβιτς, όπως και ο Ελ Καντουρί.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βούλγαρος Καμπάκοφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μαργκρίτοφ και Κρίστοφ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Ολλανδός Φαν Μπόεκελ και βοηθός ήταν ο Φωτόπουλος του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 19' Ολιβέιρα, 49' Μάνταλος, 80' Λιβάι Γκαρσία - 21' Α. Ζίβκοβιτς, 45'+1 Βιεϊρίνια, 58' Ελ Καντουρί.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63' Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Λιβάι Γκαρσία, Μάνταλος (88' Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (63' Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68' Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (64' Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (64' Ουάρντα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (90'+1 Μουργκ), Κρμέντσικ (74' Σβιντέρσκι).