13/04/2021
Μπάσκετ | Τετάρτη 7 Απριλίου 2021 - 20:36

Νέο διπλό ο Προμηθέας

Εξ αναβολής νίκη με 84-79 επί του Κολοσσού

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στην Basket League σημείωσε την Τετάρτη (7/4) ο Προμηθέας, κερδίζοντας τον Κολοσσό με 84-79.

Το ματς ήταν εξ αναβολής από τη 18η αγωνιστική και οι Αχαιοί έκλεισαν το α' ημίχρονο στο +8 (33-41), διατηρώντας καθαρό προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (58-67).

Προσπάθησαν να αντιδράσουν οι νησιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν τα κατάφεραν εντέλει και με ρεκόρ 7-13 βρίσκονται στην 7η θέση.

Στο 13-5 η ομάδα του Μάκη Γιατρά με δύο αγώνες λιγότερους και με κορυφαίους τους Γιαννόπουλο (16 πόντοι) και Δημήτρη Αγραβάνη (15π.), στους 25 πόντους σταμάτησε ο Καντέρ και στους 24 ο Άντριτς για λογαριασμό των Ροδιτών.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Γουότσον 2, Άρτις 8, Άντριτς 24 (6), Καντέρ 25 (1), Ντράγκοβιτς, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης, Μπιλής 9, Ζάρας 6, Σπάισερ 1, Αγγελάκος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14, Λούντζης 11, Δ. Αγραβάνης 15 (3), Τζέριαν Γκραντ 9, Γιαννόπουλος 16 (4), Τζεράι Γκραντ 15, Έβανς, Γ. Αγραβάνης 2, Φορντ 2, Χριστοδούλου, Αθηναίου, Μπαζίνας.