20/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 7 Απριλίου 2021 - 17:16

Νίκη ελπίδας για Απόλλωνα Λάρισας

Οι Θεσσαλοί νίκησαν με 1-0 μέσα στη Δράμα τη Δόξα και απέχουν τρεις βαθμούς από την 6άδα * Είχαν δοκάρι οι «μαυραετοί»

Πέρασε από την Δράμα και βλέπει εξάδα! Ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε 0-1 της Δόξας Δράμας την Τετάρτη (7/4), για την 19η αγωνιστική και πλέον ελπίζει ακόμη περισσότερο στην είσοδό του στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2.

Έπειτα από αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου που βρίσκεται στην 8η θέση, όντας στο -3 από τον 6ο Διαγόρα. Από την άλλη, οι «μαυραετοί» έμειναν στην 10η θέση ισόβαθμοι με τα Τρίκαλα με 20 πόντους. Να σημειωθεί ότι οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους επί των Δραμινών στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Δόξα Δράμας, με τον Μενσά στο 9’ μετά από επέλαση να κάνει το σουτ στο «Γ» της εστίας, το οποίο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Αστράς με το ένα χέρι. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από φάση διαρκείας, ο Μαυριάς έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα Λάρισας σημειώθηκε στο 19’, όταν ο Μόρας από το ένα μέτρο αστόχησε, καθώς ο Στεφανάκος με εξαιρετικά αντανακλαστικά έδιωξε αλλά στην συνέχεια ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι και η φάση, εν τέλει θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.

Ωστόσο στο 21’, οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Σκούπρα. Συγκεκριμένα, Ο Γιάκος με ωραία ατομική προσπάθεια στον χώρο του κέντρου έκανε την κάθετη πάσα στον αρχηγό του Απόλλωνα, ο οποίος είχε βγει στην «πλάτη» της άμυνας και με πλασέ νίκησε τον Στεφανάκο για το 0-1.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 40’, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν μία ανάσα από το 0-2. Ο Γιάκος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Στεφανάκο, αλλά το πλασέ του μέσου των φιλοξενούμενων έδιωξε σωτήρια με τα πόδια ο γκολκίπερ των Δραμινών. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο έστιες, με τον Απόλλωνα Λάρισας να προηγείται με 0-1 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετές αλλαγές, χωρίς να καταφέρουν επίσης να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 65’, η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη, ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη. Συγκεκριμένα, ο Κόντος πάσαρε εξαιρετικά στον εξτρέμ των «μαυραετών», ο οποίος με ωραίο σουτ εντός περιοχής «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Αστρά.

Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου έκανε πιο αισθητή την παρουσία της στο δεύτερο ημιχρόνο με μία σημαντική ευκαιρία στο 74’. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, με τους Αθανασιάδη και Γιάκο να συνεργάζονται ωραία, αλλά το σουτ του δεύτερου απόκρουσε ο Στεφανάκος χαμηλά στην αριστερή του γωνία.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, με την τελευταία ωστόσο καλή στιγμή της αναμέτρησης να σημειώνεται στο 86’ με ένα σουτ του Παπαργυρίου, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αστρά.

Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο, με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Πολυχρόνη, να βρίσκει τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα Λάρισας να πανηγυρίσουν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0-1, οι οποίοι είναι πλέον στο -3 από την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πολυχρόνης του Συνδέσμου Πιερίας, με βοηθούς τους Ντάβελα του Συνδέσμου Μακεδονίας και Ψύλλο του Συνδέσμου Λέσβου. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Γουματζίδης του Συνδέσμου Πέλλας.

Κίτρινες: 28’ Χάμοντ, - 54’ Μπάλλας, 73’ Καμπέρης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Άντερσον, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Χάμοντ, Πινδώνης (79' Φυτόπουλος), Κουτσιανικούλης (79' Νιολάκης), Σαμπανίδης (38' Μπαράνκο), Παρασκευάς (79' Παπαϊωάννου), Μενσά, Μαυριάς (63' Κόντος)

ΑΠΌΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Μόρας (70’ Αθανασιάδης), Σκούπρας, Καρρίκι (70’ λ.τρ. Λουκάς), Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλλας (59’ Τασιούλης), Σούλτσε (77’ Γκουντρουμπής), Μπάμπης, Λίταινας, Ομπράντοβιτς (59’ Καμπέρης).