26/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 - 23:28

Tεσσάρα με παίκτη λιγότερο από νωρίς η Μπάγερν...

Ασυναγώνιστοι οι Βαυροί, 4-0 τη Στουτγάρδη με χατ τρικ του Λεβαντόφσκι * Ο Χάαλαντ έσωσε την Ντόρτμουντ από την ήττα στην Κολωνία (2-2)

Μόνο ο κακός της εαυτός φαίνεται ότι μπορεί να στερήσει από την Μπάγερν Μονάχου το 9ο συνεχόμενο πρωτάθλημα, καθώς το Σάββατο (20/3) οι Βαυαροί έκαναν επίδειξη δύναμης και νίκησαν με 4-0 τη Στουτγάρδη, παρά το ότι έπαιζαν μόλις από το 12ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντέιβις!

Με 10 εναντίον 11, λοιπόν, οι πρωταθλητές Ευρώπης έβαλαν και τα τέσσερα γκολ στο α' ημίχρονο, με τον Λεβαντόφσκι να σημειώνει χατ τρικ με τα τέρματα που σημείωσε στο 18', το 23' και το 39', ενώ χρίστηκε σκόρερ και ο Γκνάμπρι στο 22'.

Η Μπάγερν με 61 βαθμούς διατήρησε το +4 από τη Λειψία ύστερα από την 26η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, με την Ντόρτμουντ να γλιτώνει την εκτός έδρας ήττα από την Κολωνία χάρη στο γκολ του Χάαλαντ στο 90', με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Η Μπορούσια με 43 βαθμούς είναι στην 5η θέση κι ενώ στην 4η με 47 πόντους βρίσκεται η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που κέρδισε την Ουνιόν Βερολίνου με το επιβλητικό 5-2.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/3)

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Λειψία 0-1 (46' Σάμπιτσερ)

Σάββατο (20/3)

Κολωνία - Ντόρτμουντ 2-2 (35' πέν. Ντούντα, 65' Γιάκομπς - 3', 90' Χάαλαντ)

Μπάγερν Μονάχου - Στουτγάρδη 4-0 (18', 23', 39' Λεβαντόφσκι, 22' Γκνάμπρι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ουνιόν Βερολίνου 5-2 (2', 41' Αντρέ Σίλβα, 35' αυτ. Άντριχ, 39' Κόστιτς, 90'+2 Τσάντλερ - 7', 45'+3 Κρούζε)

Βέρντερ Βρέμης - Βόλφσμπουργκ 1-2 (45' Μέχβαλντ - 9' αυτ. Σάρτζεντ, 42' Βέγκχορστ)

Σάλκε - Γκλάντμπαχ 0-3 (15' Στιντλ, 63' Λάινερ, 72' αυτ. Ρένοβ)