19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 8 Μαρτίου 2021 - 21:26

Η ΑΕΚ για πλάκα 2-0 το… πτώμα του Απόλλωνα Σμύρνης

Πολύ καλή η Ένωση για 45’, έπαιξε μπάλα στο α’ ημίχρονο και έκανε προπόνηση στο β’ απέναντι σε μια τραγική και εντελώς ακίνδυνη «Ελαφρά Ταξιαρχία» * Δις σκόρερ ο Ανσαριφάρντ * Σύστημα και επιλογές αχταρμάς από τον Παράσχο με τους «κυανόλευκους» να μην μπαίνουν ποτέ στο ΟΑΚΑ και έχουν… υποχρέωση στους «κιτρινόμαυρους» που σήκωσαν χειρόφρενο

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Δεν άφησε να πάει χαμένη την ευκαιρία η ΑΕΚ, νίκησε πανεύκολα τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 το βράδυ της Δευτέρας (8/3) στο κλείσιμο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και με 48 πλέον πόντους έπιασε στη 2η θέση τον Άρη με τους Θεσσαλονικείς, πάντως, να υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Κι όλα αυτά σε ένα ματς στο ΟΑΚΑ όπου η Ένωση έκανε την πλάκα της απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», που η εμφάνιση της ήταν αξιοθρήνητη. Πραγματικά οι «κυανόλευκοι» ήταν ανύπαρκτοι, σαν να μην μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, πραγματοποιώντας αν όχι το χειρότερο, ένα από τα χειρότερα ματς φέτος, αν κρίνουμε όμως από τη διάρκεια που είχαν τα χάλια συγκλίνουμε στο πρώτο.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Χιμένεθ στην πραγματικότητα έπαιξαν ένα ημίχρονο, το πρώτο, και μετά έκαναν προπόνηση… Οι δε «κυανόλευκοι» ήταν αποκαρδιωτικοί, χωρίς πάθος, πίστη και απίστευτη παθητικότητα. Σε αυτή τη θλιβερή εικόνα του Απόλλωνα Σμύρνης μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και ο Παράσχος με επιλογές και σύστημα… αχταρμάς, βαπτίζοντας στόπερ σε πλάγια μπακ, κάνοντας ακραίος αμυντικούς είτε σέντερ φορ είτε εξτρέμ, μετατρέποντας μέσους σε πλάγιους επιθετικούς και άλλα πολλά στη διάρκεια του 90λεπτου (για ευνόητους λόγους δεν μπαίνουμε σε συγκεκριμένη ονοματολογία)…

Και δυστυχώς ο Απόλλων Σμύρνης των 25 βαθμών αν εμφανιστεί σαν… πτώμα (έτσι έμοιαζε απέναντι στην ΑΕΚ) και την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου με τον Παναιτωλικό στη Ριζούπολη θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα με συνέπεια να ζήσει με πολύ άγχος τα πλέι άουτ των επτά αγώνων…

Είναι εξάλλου χαρακτηριστικό ότι διαφορά των δύο ομάδων στο α’ ημίχρονο ήταν χαοτική και η γεμάτη αστάθεια Ένωση φαινόταν τεράστια… Λες και ο ένας σύλλογος ήταν της SL1 και ο άλλος της SL2, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να κάνουν την παρθενική τους τελική στο 80’!

Aπό πλευράς «Δικεφάλου» ο Γκαρσία και ο Ανσαριφάρντ περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, ενώ ορεξάτοι ήταν και οι Αλμπάνης και Μάνταλος.

Από το ναυάγιο του Απόλλωνα διεσώθη ο Βέρχουλστ για μια - δυο σωτήριες επεμβάσεις του, διάθεση έδειξε ο Φερνάντεθ όταν μπήκε, ενώ ο Λαγός δεν ήταν ο χειρότερος για να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο.

Σε ό,τι αφορά τη διαιτησία του Τζήλου, έως και το 2-0 της ΑΕΚ δεν έβλεπε τίποτα άλλο εκτός από φάσεις υπέρ των γηπεδούχων, χωρίς πάντως να επηρεάζει το αποτέλεσμα με τις αποφάσεις του. Στη συνέχεια το ισορρόπησε, αποφάσισε να δείξει και καμία κάρτα στους «κιτρινόμαυρους», αφού χαρίστηκε δύο-τρεις φορές νωρίτερα και στο τέλος βγήκε και από πάνω με κίτρινη στον Ιωαννίδη που σήκωνε μέχρι και κόκκινη εις βάρος του Απόλλωνα Σμύρνης.

Το είχε τελειώσει στο 25'...

Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της ενάντια στους παίκτες του Παράσχου, που αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν.

Δεν αποτέλεσε έκπληξη, λοιπόν, ότι ήδη στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει δις με τον Ανσαριφάρντ και θα μπορούσαν μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου να έχουν φτάσει και σε ένα τρίτο τέρμα, «καθαρίζοντας» τον αγώνα με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Απόλλων ήταν ανύπαρκτος και απογοητευτικός και θα περίμενε κανείς να αλλάξει κάπως την εικόνα του στο δεύτερο μέρος, ωστόσο αυτό δεν συνέβη ποτέ.

Και για την ακρίβεια στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα πρέπει να αισθάνονται ότι χρωστούν χάρη στην ΑΕΚ, που ειδικά από το 60' και μετά... κατέβασε ταχύτητα και δεν... πάτησε για να τσαλακώσει τον αντίπαλό της με ένα σκορ που θα πήγαινε σε άλλη διάσταση.

Με τις δύο, άντε τρεις τελικές των φιλοξενούμενων να καταγράφονται μετά το 80', καταλαβαίνει κανείς σε πόσο άσχημη βραδιά βρέθηκαν οι «κυανόλευκοι», που καλούνται να συνέλθουν εν όψει Παναιτωλικού και των αγώνων τους στα πλέι άουτ για να μην μπουν σε γερούς μπελάδες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Καμπερίδη του Συνδέσμου Καβάλας και τον Στεφανή του Συνδέσμου Καρδίτσας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Δημόπουλος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 53' Νταντσένκο, 84' Γκαρσία - 44' Λαγός, 90'+3 Ιωαννίδης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Λόπες, Σβάρνας, Λάτσι, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Γκαρσία, Αλμπάνης (78' Νεντελτσιάρου), Μάνταλος (67' Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Κάλισιρ (46' Τσαμπούρης), Μπρούσιτς (64' Κολ), Ντομίνγκες, Λισγάρας, Λαγός (64' Φερνάντεθ), Σλίβκα (46' Μουνιέ), Κολ, Χουχούμης, Ντάουντα (78' Μπεντινέλι), Ιωαννίδης.