20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Μαρτίου 2021 - 17:09

Μοιρασιά στη Φιλιππούπολη

Απόλλων Λάρισας και Τρίκαλα «κόλλησαν» στο 0-0 σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι * Φωνάζουν για πέναλτι στον Αθανασιάδη στο 28' οι «κυανόλευκοι»

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Απόλλων Λάρισας και Τρίκαλα, που «κόλλησαν» στο 0-0, την Κυριακή (7/3), στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Συνεπώς, οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς και ματς λιγότερο, τη στιγμή που η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη διατηρήθηκε στην 7η θέση με 15 πόντους.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, o Σκόνδρας έκανε ένα κοντινό πλασέ στο 2’, αλλά ο Γλύκος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε εύκολα. Στο 7’, ο Παπαγεωργίου έστρωσε στον Ριζογιάννη, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Στο 19’, ο Παπαγεωργίου αυτή τη φορά δοκίμασε συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Εννέα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 28’, οι παίκτες του Απόλλωνα Λάρισας ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σουλιώτη πάνω στον Αθανασιάδη μέσα στην περιοχή, όμως ο ρέφερι Τακίδης έδωσε συνέχεια στο ματς.

Στο 33’, ο Ομπράντοβιτς από πλεονεκτική θέση μέσα αριστερά στην περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια άλλη ευκαιρία, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου περιελάμβαναν σκληρές μονομαχίες και καθόλου ευκαιρίες, με τον Παπαγεωργίου να σουτάρει άουτ στο 51’ μετά από τελική προσπάθεια εντός της περιοχής. Στο 63’, ο Λίταινας έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γιακουμή. Τόσο ο Απόλλων Λάρισας όσο και τα Τρίκαλα έδειχναν να μην μπορούν να δημιουργήσουν, με την επόμενη φάση να καταγράφεται στο 90’+2. Ο Χατζηκωνσταντίνου μπήκε στην περιοχή έπειτα από πάσα του Πιαστόπουλου, έκανε το σουτ αλλά ο Καρρίκι έβαλε την κόντρα την τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ. ‘Έτσι, δεν άλλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τακίδης του Συνδέσμου Κιλκίς, με βοηθούς τους Τυριακίδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Βουρνέλης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες:75’ Γκόλιας, 87’ Αθανασιάδης - 36’ Σουλιώτης, 53’ Πιαστόπουλος, 86’ Ζώγκος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Γκόλιας, Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (75′ Τασιουλής), Μπαλογιάννης (82′ Χατζής), Μπάμπης (82′ Μπαστιάνος), Γιάκος (67′ Γκουντρουμπής), Αθανασιάδης, Ομπράντοβιτς (67′ Ντα Κάμπο).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ντιαλόσι, Διαμαντόπουλος, Ζώγκος, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (61’ Χατζηκωνσταντίνου), Παπαγεωργίου (87’ Κεχαγιάς), Ευθυμίου (79’ Ελευθεριάδης), Σταματής (61’ Πέλκας).