16/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 - 19:47

Πήρε ρεβάνς ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν εκτός έδρας τη Λάρισα με 91-88 στην παράταση

Ωραίο ματς έγινε την Κυριακή (28/2) στη Λάρισα για τη 15η αγωνιστική της Basket League, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί της τοπικής ομάδας με 91-88 στην παράταση.

Έτσι, πήρε μια ρεβάνς ο «Δικέφαλος του Βορρά» για την ήττα του πρώτου γύρου από τους Θεσσαλούς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 43-38 στο ημίχρονο και 57-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκονται στο +3 (75-78) 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο ισοφάρισε με τρίποντο ο Σμιθ και ο Λοβ στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ευστοχήσει, για να προκύψει το έξτρα πεντάλεπτο (78-78).

Εκεί, αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, που με αγώνα λιγότερο έχουν ρεκόρ 7-7 κι ενώ οι Τέρνερ (18 πόντοι), Κάρτερ (17π.), Λοβ (14π.) και Γκρίφιν (13π.) κουβάλησαν το σκοράρισμα.

Στο 4-11 η Λάρισα, που είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Σμιθ με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 (κ.α.), 88-91

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (3), Ουάσινγκτον 11 (2), Ρας 16 (4), Κώττας 5, Μούρτος, Σμιθ 27 (4), Γουόσπαν 6, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3 (1), Γκόρντον 4.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14, Γκρίφιν 13 (1), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Μπιτς 4 (1), Κονατέ 9, Μαργαρίτης 5, Παπαντωνίου, Κάρτερ 17 (3), Τέρνερ 18 (1).